Bibla Shqip

Psalmet 44

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 45

1

Mė burojnė nga zemra fjalė shumė tė ėmbla; unė i kėndoj mbretit poemėn time. Gjuha ime do tė jetė si pena e njė shkruesi tė shpejtė.

2

Ti je shumė i bukur ndėr tė gjithė bijtė e njerėzve; buzėt e tua janė plot nur, prandaj Perėndia tė ka bekuar nė pėrjetėsi.

3

Ngjeshe shpatėn nė brezin tėnd, o trim, i rrethuar nga shkėlqimi yt dhe nga madhėshtia jote,

4

dhe nė madhėshtinė tėnde shko pėrpara mbi qerren fitimtare pėr ēėshtjen e sė vėrtetės, tė shpirtmadhėsisė dhe tė drejtėsisė, dhe dora jote e djathtė do tė tė tregojė vepra tė tmerrshme.

5

Shigjetat e tua janė tė mprehta; popujt do tė bien poshtė teje; ato do tė hyjnė nė zemėrėn e armiqve tė mbretit.

6

Froni yt, o Perėndi, vazhdon nė pėrjetėsi; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė njė skeptėr drejtėsie.

7

Ti e do drejtėsinė dhe urren mbrapshtinė; prandaj Perėndia, Perėndia yt, tė ka vajosur me vaj gėzimi pėrmbi shokėt e tu.

8

Tėrė rrobat e tua mbajnė erė mirre, aloe dhe kasie; nga pallatet e fildishta veglat muzikore me tela tė gėzojnė.

9

Midis zonjave tė nderit qė tė rrethojnė ka bija mbretėrish; nė tė djathtėn tėnde ėshtė mbretėresha, e zbukuruar me ar Ofiri.

10

Dėgjo, vashė, shiko dhe vėr veshin; harro populin tėnd dhe shtėpinė e atit tėnd,

11

dhe mbreti do tė dėshirojė me tė madhe bukurinė tėnde; bjer pėrmbys para tij, sepse ai ėshtė Zoti yt.

12

Bija e Tiros do tė tė sjellė disa dhurata dhe tė pasurit e popullit do tė kėrkojnė favoret e tua.

13

Tėrė shkėlqim ėshtė brenda e bija e mbretit; rrobat e saj janė tė qėndisura me ar.

14

Atė do ta ēojnė te mbreti me rroba tė qėndisura, tė shoqėruar nga virgjėresha shoqe tė saj, qė do tė tė paraqiten ty.

15

Ato do t`i ēojnė me gėzim dhe hare dhe do tė hyjnė nė pallatin e mbretit.

16

Bijtė e tu do tė zėnė vendin e etėrve tė tu; ti do t`i bėsh princa pėr tėrė tokėn.

17

Unė do tė shpall kujtimin e emrit tėnd pėr tė gjitha brezat; prandaj popujt do tė tė kremtojnė nė pėrjetėsim, pėrjetė.

Psalmet 46