Bibla Shqip

Psalmet 49

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 50

1

Perėndia i plotfuqishėm, Zoti ka folur dhe ka thirrur nė mbledhje gjithė dheun, nga lindja nė perėndim.

2

Nga Sioni, pėrsosmėri e bukurisė, Perėndia shkėlqen.

3

Perėndia ynė do tė vijė dhe nuk do tė rijė nė heshtje; do tė paraprihet nga njė zjarr shkatėrrimtar dhe rreth tij do tė ketė njė furtunė tė madhe.

4

Ai do tė thėrresė qiejtė nga lart dhe tokėn pėr tė gjykuar popullin e tij,

5

dhe do tė thotė: "Mblidhni shenjtorėt e mi, qė kanė lidhur njė besėlidhje me mua me anė tė flijimit".

6

Dhe qiejtė do tė shpallin drejtėsinė e tij, sepse vetė Perėndia ėshtė gjykatėsi. (Sela)

7

"Dėgjo, o populli im, dhe unė do tė flas; dėgjo, o Izrael, dhe unė do tė dėshmoj kundėr teje. Unė jam Perėndia, Perėndia yt.

8

Nuk do tė tė qortoj pėr flijimet e tua as pėr olokaustet e tua qė mė rrijnė gjithnjė pėrpara.

9

Nuk do tė marr asnjė dem nga shtėpia jote dhe asnjė cjap nga vathėt e tua.

10

Tė mia janė nė fakt tėrė kafshėt e pyllit; imja ėshtė bagėtia qė ndodhet me mijėra ndėr male.

11

I njohim tėrė zogjtė e maleve; dhe tė gjitha ato qė lėvizin nė fushat janė tė miat.

12

Po tė kisha uri, nuk do ta thoja; sepse bota dhe sa ajo pėrmban janė tė miat.

13

A ha unė vallė mish demi ose a pi gjak cjapi?

14

Dhuroji Perėndisė flijime lėvdimi dhe plotėso zotimet e tua qė i ke bėrė Shumė tė Lartit.

15

Kėrkomė ditėn e fatkeqėsisė, unė do tė tė ēliroj dhe ti do tė mė lėvdosh".

16

Por tė pabesit Perėndia i thotė: "Ēfarė tė drejte ke ti tė pėrmėndėsh statutet e mia dhe tė kesh mbi buzėt e tua besėlidhjen time,

17

ti qė e urren korrigjimin dhe i hedh pas kurrizit fjalėt e mia?

18

Nė rast se sheh njė vjedhės, bashkohesh me tė me gjithė qejf, dhe bėhesh shok i atyre qė shkelin kurorėn.

19

Ti gojėn ia lė sė keqes dhe gjuha jote kurdis mashtrime.

20

Ti ulesh, flet kundėr vėllait tėnd dhe shpif kundėr birit tė nėnės sate.

21

Ti i ke bėrė kėto gjėra dhe unė kam heshtur; ti ke menduar qė unė jam krejt i ngjashėm me ty. Por unė do tė tė pėrgjigjem dhe do tė vė ēdo gjė para syve tė tu.

22

Tani kuptoni kėtė gjė ju qė harroni Perėndinė, qė unė tė mos ju bėjė copė-copė dhe askush tė mos ju ēlirojė dot.

23

Ai qė ofron flijime lėvdimi mė pėrlėvdon dhe atij qė sillet drejt do t`i tregoj shpėtimin e Perėndisė".

Psalmet 51