Bibla Shqip

Psalmet 50

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 51

1

Ki mėshirė pėr mua, o Perėndi, sipas mirėsisė sate; pėr dhembushurinė e madhe qė ke fshiji tė ligat qė kam bėrė.

2

Mė pastro tėrėsisht nga paudhėsia ime dhe mė pastro nga mėkati im,

3

Sepse i pranoj tė ligat qė kam bėrė, dhe mėkati im mė rri gjithnjė pėrpara.

4

Kam mėkatuar kundėr teje, vetėm kundėr teje, dhe kam bėrė atė qė ėshtė e keqe pėr sytė e tu, me qėllim qė ti tė njihesh i drejtė kur flet dhe i ndershėm kur gjykon.

5

Ja, unė jam mbruajtur nė paudhėsi, dhe nėna ime mė ka lindur nė mėkat.

6

Por ty tė pėlqen e vėrteta qė qėndron nė thelb, dhe mė mėson diturinė nė sekretin e zemrės.

7

Mė pastro me hisop dhe do tė jem i pastruar; mė laj dhe do tė jem mė i bardhė se bora.

8

Bėj qė tė ndjej gėzim dhe ngazėllim; bėj qė kockat qė ke thyer tė kremtojnė edhe ato.

9

Fshih fytyrėn tėnde nga mėkatet e mia dhe fshi tė tėra paudhėsitė e mia.

10

O Perėndi, krijo tek unė njė zemėr tė pastėr dhe pėrtėri tek unė njė frymė tė patundur.

11

Mos mė largo nga prania jote dhe mos mė hiq Frymėn tėnde tė shenjtė.

12

Kthemė gėzimin e shpėtimit dhe pėrkahmė me frymė dashamirės.

13

Atėherė do t`u mėsoj rrugėt e tua shkelėsve dhe mėkatarėt do tė kthehen drejt teje.

14

Ēliromė nga gjaku i derdhur, o Perėndi, Perėndi i shpėtimit tim, dhe gjuha ime do tė kremtojė tėrė gaz drejtėsinė tėnde.

15

O Zot, hap buzėt e mia, dhe goja ime do tė shpallė lėvdimin tėnd.

16

Ti nė fakt nuk ndjen ndonjė kėnaqėsi nė flijim, pėrndryshe do ta ofroja, nuk tė pėlqen as olokausti.

17

Flijimet e Perėndisė janė frymė e thyer; o Perėndi, ti nuk e pėrēmon zemrėn e thyer dhe tė penduar.

18

Bėj tė mirėn Sionit pėr dashamirėsinė tėnde, ndėrto muret e Jeruzalemit.

19

Atėherė do tė gėzohesh nė flijimet e drejtėsisė, nė olokaustet dhe nė ofertat qė digjen tėrėsisht; atėherė do tė ofrohen dema tė rinj mbi altarin tėnd.

Psalmet 52