Bibla Shqip

Psalmet 55

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 56

1

Ki mėshirė pėr mua, o Perėndi, sepse njerėzit do tė donin tė mė pėrpijnė; mė luftojnė vazhdimisht me sulmet e tyre.

2

Armiqtė e mi do tė donin vazhdimisht tė mė pėrpijnė. Po, janė tė shumtė ata qė mė luftojnė nė kryelartėsinė e tyre.

3

Kur tė kem frikė, do tė mbėshtetem te ti.

4

Me ndihmėn e Perėndisė do tė kremtoj fjalėn e tij; kam vėnė besimin tim te Perėndia, nuk do tė kem frikė. Ēfarė mund tė mė bėjė njeriu?

5

Ata i shtrėmbėrojnė vazhdimisht fjalėt e mia; gjithė mendimet e tyre synojnė tė mė bėjnė tė keq.

6

Mblidhen tok, rrinė nė pritė; ruajnė hepat e mia, nė pritje qė tė mė marrin jatėn.

7

Ata mendojnė tė shpėtojnė me anė tė ligėsisė; nė zemėrimin tėnd, o Perėndi, hidhi pėr tokė popujt.

8

Ti i ke numėruar hapat e bredhjes sime; vendosi lotėt e mia nė calikun tėnd; a nuk i ke regjistruar nė librin tėnd?

9

Ditėn qė do tė tė thėrrasė ty, armiqtė e mi do tė kthejnė krahėt. Kėtė e di, sepse Perėndia ėshtė pėr mua.

10

Me ndihmėn e Perėndisė do tė kremtoj fjalėn e tij; me ndihmėn e Zotit do tė kremtoj fjalėn e tij.

11

Kam vėnė besimin tim te Perėndia, nuk do tė kem frikė. Ēfarė mund tė mė bėjė njeriu?

12

Kushtet qė kam lidhur me ty, o Perėndi, mė detyrojnė. Do tė tė lėvdoj.

13

Sepse ti ke ēliruar shpirtin tim nga vdekja dhe ke ruajtur kėmbėt e mia nga rėnia, nė mėnyrė qė unė tė eci pėrpara Perėndisė nė dritėn e tė gjallėve.

Psalmet 57