Bibla Shqip

Psalmet 57

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 58

1

A flisni pikėrisht sipas drejtėsisė ju, o tė fuqishėm? A gjykoni ju drejt, o bij tė njerėzve?

2

Nė zemrėn tuaj ju bluani pėrkundrazi tė keqen; duart tuaja pėrhapin dhunėn mbi tokė.

3

Kėta tė pabesė janė prishur qė nė barkun e nėnės; kėta gėnjeshtarė kanė marrė rrugė tė keqe qė nė lindje.

4

Helmi i tyre i ngjan helmit tė gjarprit; janė si gjarpri helmues i shurdhėr qė i zė veshėt e vet,

5

pėr tė mos dėgjuar zėrin e magjistarėve apo tė atij qė ėshtė i aftė tė bėjė magji.

6

O Perėndi, thyej dhėmbėt e tyre nė gojė; o Zot, thyej dhėmbėt e luanėve.

7

U shkrifshin si uji qė rrjedh. Kur gjuan shigjetat e tij, ato u bėfshin si shigjeta pa majė.

8

U bėfshin si kėrmilli qė shkrihet ndėrsa po shkon; si dėshtimi i gruas mos pafshin diellin.

9

Para se tenxheret tuaja tė ndjejnė zjarrin e ferrishteve, qofshin kėto tė blerta apo tė ndezura, ai do t`i heqė tutje si njė vorbull.

10

I drejti do tė gėzohet duke parė hakmarrjen; do tė lajė kėmbėt nė gjakun e tė pabesit.

11

Dhe njerėzia do tė thotė: "Me siguri ka njė shpėrblim pėr tė drejtin; me siguri ka njė Perėndi qė gjykon mbi tokė".

Psalmet 59