Bibla Shqip

Psalmet 63

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 64

1

Dėgjo zėrin tim, o Perėndi, nė vajtimin qė tė drejtoj ty; ruaje jetėn time nga tmerri i armikut.

2

Mė fshih nga dredhitė e njerėzve tė kėqij dhe nga turma zhurmėmadhe e atyre qė kryejnė paudhėsi.

3

Kėta e mprehin gjuhėn e tyre si njė shpatė, dhe nė vend tė shigjetave lėshojnė fjalė tė hidhura

4

pėr tė goditur fshehurazi tė pafajmin; e godasin papritur pa asnjė frikė.

5

I japin zemėr njeri tjetrit nė veprime tė liga; flasin si tė na vėnė kurthe dhe thonė: "Kush ka pėr t`i parė?".

6

Kurdisin gjėra tė kėqija dhe thonė: "Kemi pėrgatitur njė plan tė pėrsosur". Mendimet e fshehura dhe zemra e njeriut janė tė panjohėshme.

7

Por Perėndia do tė hedhė kundėr tyre shigjetat e tij dhe ata do tė rrėzohen papritur.

8

Ata do tė bien dhe e keqja qė kanė bėrė gjuhėt e tyre do tė bjerė mbi ta; kushdo qė ka pėr t`i parė do tė tundė kokėn.

9

Atėherė tėrė njerėzit do tė kenė frikė dhe do tė tregojnė veprėn e Perėndisė, dhe do tė njohin atė qė ai ka bėrė.

10

I drejti do tė gėzohet tek Zoti dhe do tė kėrkojė strehė tek ai, dhe tė gjihė tė drejtėt nga zemra do tė pėrlėvdohen.

Psalmet 65