Bibla Shqip

Psalmet 70

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 71

1

Unė po gjej strehė te ti, o Zot, bėj qė tė mos hutohem kurrė.

2

Nė emėr tė drejtėsisė sate, mė ēliro dhe mė shpėto; zgjate veshin tėnd ndaj meje dhe mė shpėto.

3

Ti je pėr mua njė kėshtjellė shpėtimi, ku unė mund tė shkoj gjithnjė; ti ke urdhėruar shpėtimin tim, sepse je shkėmbi dhe kėshtjella ime.

4

Perėndia im, mė ēliro nga dora e tė pabesit, nga dora e tė ēoroditurit dhe tė atij qė pėrdor dhunėn.

5

Sepse ti je shpresa ime, o Zot, o Zot, besimi im qė kurse isha fėmijė.

6

Ti ke qenė pėrkrahja ime qysh nė bark tė nėnes sime; ti mė nxore nga barku i nėnės sime; ty do tė drejtohet gjithnjė lėvdimi im.

7

Jam bėrė pėr shumė njerėz si njė mrekulli, por ti je streha e fortė.

8

Goja ime ėshtė plot me lėvdimet e tua dhe shpall lavdinė tėnde tėrė ditėn.

9

Mos mė hidh poshtė nė kohėn e pleqėrisė; mos mė braktis kur forca ime po pakėsohet.

10

Sepse armiqtė e mi flasin kundėr meje, dhe ata qė kanė ngritur pusi kundėr jetės sime thurrin komplote bashkė,

11

duke thėnė: "Perėndia e ka braktisur; ndiqeni dhe kapeni, sepse nuk ka njeri qė ta ēlirojė".

12

O Perėndi, mos u largo nga unė; Perėndia im, nxito tė mė ndihmosh.

13

U ngatėrrofshin dhe u asgjesofshin kundėrshtarėt e jetės sime; u mbulofshin me poshtėrsi dhe me turp ata qė dėshėrojnė tė mė bėjnė tė keqen.

14

Por unė do tė kem shpresa gjithnjė dhe do tė tė lėvdoj gjithnjė e mė tepėr.

15

Goja ime do tė tregojė tėrė ditėn drejtėsinė tėnde dhe ēlirimet e tua, sepse nuk njoh numrin e tyre.

16

Do tė thellohem nė veprat e fuqishme tė Zotit, tė Zotit, dhe do tė kujtoj drejtėsinė tėnde, vetėm tėnden.

17

O Perėndi, ti mė ke mėsuar qė nė fėmijėri; dhe deri mė sot unė kam shpallur mrekullitė e tua.

18

Edhe tani qė jam plakur dhe jam thinjur, o Perėndi, mos mė braktis deri sa t`i kem treguar kėtij brezi fuqinė tėnde dhe mrekullitė e tua gjithė atyre qė do tė vijnė.

19

Edhe drejtėsia jote, o Perėndi, arrin deri nė lartėsitė e qiejve; ti ke bėrė gjėra tė mėdha. O Perėndi, kush tė pėrngjan ty?

20

Ti, qė mė bėre tė provoj shumė fatkeqėsira, tė rėnda, do tė mė japėsh pėrsėri jetėn dhe do tė mė bėsh tė ngrihem lart nga humnerat e tokės.

21

Ti do tė rritesh madhėshtinė time dhe do tė kthehesh tė mė ngushėllosh.

22

Dhe unė do tė lėvdoj me harpe pėr besnikėrinė tėnde, o Perėndia im, dhe do tė kėndoj lavdet e tua me qeste, o i Shenjti i Izraelit.

23

Buzėt e mia do tė ngazėllojnė kur do tė kėndoj lavdet e tua bashkė me shpirtin tim, qė ti ke shpenguar.

24

Edhe gjuha ime do tė flasė tėrė ditėn pėr drejtėsinė tėnde, sepse janė turpėruar dhe janė hutuar ata qė kėrkonin tė mė bėnin tė keqen.

Psalmet 72