Bibla Shqip

Psalmet 71

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 72

1

O Perėndi, paraqit mendimet e tua mbretit dhe drejtėsinė tėnde birit tė mbretit,

2

dhe ai do tė gjykojė popullin tėnd me drejtėsi dhe tė pikėlluarit e tu me saktėsi.

3

Malet do t`i sjellin paqen popullit dhe kodrat drejtėsinė.

4

Ai do t`u sigurojė drejtėsi tė pikėlluarve tė popullit, do tė shpėtojė bijtė e nevojtarėve dhe do tė dėrrmojė shtypėsin.

5

Ata do tė tė kenė frikė deri sa tė ketė diell dhe hėnė, pėr tė gjitha brezat.

6

Ai do tė zbresė si shiu mbi barin e kositur, si njė rrebesh qė vadit tokėn.

7

Nė ditėt e tij i drejti do tė lulėzojė dhe ka pėr tė patur shumė paqe deri sa tė mos ketė mė hėnė.

8

Ai do tė mbretėrojė nga njė det te tjetri dhe nga lumi deri nė skajet e tokės.

9

Banorėt e shkretėtirės do tė pėrkulen para tij, dhe armiqtė e tij do tė lėpijnė pluhurin.

10

Mbretėrit e Tarshishit dhe tė ishujve do t`i paguajnė haraēin, mbretėrit e Shebas dhe ai i Sabas do t`i ofrojnė dhurata.

11

Po, gjithė mbretėrit do ta adhurojnė dhe gjithė kombet do t`i shėrbejnė.

12

Sepse ai do ta ēlirojė nevojtarin qė bėrtet dhe tė mjerin qė nuk ka se kush ta ndihmojė.

13

Atij do t`i vijė keq pėr tė dobėtin dhe pėr nevojtarin dhe do tė shpėtojė jetėn e nevojtarėve.

14

Ai do tė ēlirojė jetėn e tyre nga shtypja dhe nga dhuna, dhe gjaku i tyre do tė jetė i ēmuar para syve tė tij.

15

Dhe ai do tė jetojė; dhe do t`i jepet ari i Shebas, do tė bėhen vazhdimisht lutje pėr tė dhe do tė bekohet tėrė ditėn.

16

Do tė ketė bollėk gruri mbi tokė, nė majat e maleve; kallinjtė e tij do tė valėviten si drurėt e Libanit, dhe banorėt e qyteteve do tė lulėzojnė si bari i tokės.

17

Emri i tij do tė vazhdojė pėrjetė, emri i tij do tė pėrhapet deri sa tė ketė diell; dhe tėrė kombet do tė bekohen nė tė dhe do ta shpallin tė lumtur.

18

I bekuar qoftė Zoti Perėndia, Perėndia i Izraelit; vetėm ai bėn mrekulli.

19

Qoftė i bekuar pėrjetė emri i tij i lavdishėm, dhe tėrė toka qoftė e mbushur me lavdinė e tij. Amen, amen.

20

Kėtu mbarojnė lutjet e Davidit, birit tė Isait.

Psalmet 73