Bibla Shqip

Psalmet 72

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 73

1

Me siguri Perėndia ėshtė i mirė me Izraelin, me ata qė janė tė pastėr nga zemra.

2

Por, sa pėr mua, gati gati po mė pengoheshin kėmbėt dhe pėr pak hapat e mia do tė shkisnin.

3

Sepse i kisha zili mburravecėt, duke parė mirėqėnien e njerėzve tė kėqij.

4

Sepse nuk ka dhembje nė vdekjen e tyre, dhe trupi i tyre ėshtė i majmė.

5

Ata nuk po heqin si vdekatarėt e tjerė, as pėsojnė goditje si njerėzit e tjerė.

6

Prandaj kryelartėsia i rrethon si njė gjerdan dhe dhuna i mbėshtjell si njė rrobe.

7

Sytė u dalin jashtė nga dhjami dhe pėrfytyrimet e ēoroditura tė zemrės sė tyre vėrshojnė.

8

Ata tallen dhe kurdisin me pabesi shtypjen, flasin me arrogancė.

9

E drejtojnė gojėn e tyre kundėr qiellit dhe gjuha e tyre pėrshkon tokėn.

10

Prandaj njerėzit e tyre kthehen nga ajo anė dhe pijnė me tė madhe ujėrat e tyre,

11

dhe thonė: "Si ėshtė e mundur qė Perėndia tė dijė ēdo gjė dhe tė ketė njohuri te Shumė i Larti?".

12

Ja, kėta janė tė pabesė; megjithatė janė gjithnjė tė qetė dhe i shtojnė pasuritė e tyre.

13

Mė kot, pra, pastrova zemrėn time dhe i lava duart nė pafajėsinė time.

14

Sepse jam goditur tėrė ditėn dhe jam ndėshkuar ēdo mėngjes.

15

Sikur tė kisha thėnė: "Do tė flas edhe unė kėshtu", ja, do tė kisha mohuar brezin e bijve tė tu.

16

Atėherė kėrkova ta kuptoj kėtė gjė, por ajo m`u duk shumė e vėshtirė.

17

Deri sa hyra nė shenjtoren e Perėndisė dhe mora parasysh fundin e tyre.

18

Me siguri, ti i vė nė vėnde tė rrėshqitshme dhe kėshtu i bėn qė tė bien nė shkatėrrim.

19

Si u shkatėrruan nė njė ēast! Ata vdiqėn tė konsumuar nga tmerri!

20

Ashtu si nė njė ėndėrr, kur zgjohesh, kėshtu edhe ti, o Zot, kur tė zgjohesh, do tė pėrbuzėsh pamjen e tyre tė kotė.

21

Kur zemra ime acarohej dhe e ndjeja veten sikur mė shponin nga brenda,

22

unė isha pa mend dhe pa kuptim; para teje isha si njė kafshė.

23

Por megjithatė unė jam gjithnjė me ty; ti mė ke kapur nga dora e djathtė.

24

Ti do tė mė udhėheqėsh me kėshillėn tėnde dhe do tė mė ēosh pastaj nė lavdi.

25

Cilin kam nė qiell veē teje? Dhe mbi tokė nuk dėshiroj tjetėr njeri veē teje.

26

Mishi im dhe zemra ime nuk mund tė ligėshtohen, por Perėndia ėshtė kėshtjella e zemrės sime dhe pjesa ime nė pėrjetėsi.

27

Sepse ja, ata qė largohen prej teje do tė vdesin; ti shkatėrron tėrė ata qė, duke kurvėruar, largohen prej teje.

28

Por sa pėr mua, e mira ėshtė t`i afrohem Perėndisė; e kam bėrė Zotin tim, Zotin, strehėn time, pėr tė treguar gjithė veprat e tua.

Psalmet 74