Bibla Shqip

Psalmet 75

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 76

1

Perėndia njihet mirė nė Judė, emri i tij ėshtė i madh nė Izrael.

2

Tabernakulli i tij ėshtė nė Salem dhe ai banon nė Sion.

3

Kėtu ai ka copėtuar shigjetat e zjarrta tė harkut, mburojėn dhe shpatėn e luftės. (Sela)

4

Ti dukesh i lavdishėm dhe i fuqishėm mbi malet e presė.

5

Trimat i kanė zhveshur, i ka zėnė gjumi, dhe asnjė prej atyre trimave nuk ka mundur tė pėrdorė duart e tij.

6

Mbas qortimit tėnd, o Perėndia i Jakobit, qerret dhe kuajt mbetėn tė shushatur.

7

Nga ti, pikėrisht nga ti, duhet tė kenė frikė; dhe kush mund tė rezistojė para teje kur zemėrohesh?

8

Ti ke bėrė qė tė dėgjohet nga qielli vendimi yt, tokėn e zuri frika dhe heshti,

9

kur Perėndia u ngrit pėr tė gjykuar, pėr tė ēliruar tėrė nevojtarėt e tokės. (Sela)

10

Edhe zemėrimi i njerėzve do tė shndrrohet nė lavdi pėr ty, dhe ti do tė rrethohesh me vetė mbeturinat e zemėrimi tė tyre.

11

Bėjini zotime Zotit, Perėndisė tuaj, dhe plotėsojini; tėrė ata qė rinė rreth tij t`i ēojnė dhurata tė Tmerrshmit.

12

Ai u heq frymėn qeveritarėve, nga ai druhen mbretėrit e tokės.

Psalmet 77