Bibla Shqip

Psalmet 76

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 77

1

Zėri im lartohet te Perėndia dhe unė bėrtas; zėri im lartohet te Perėndia dhe ai ka pėr tė mė dėgjuar.

2

Ditėn e fatkeqėsisė sime kėrkova Zotin; gjatė natės dora ime mbeti e nderur pa u lodhur dhe shpirti im nuk pranoi tė ngushėllohet.

3

Mė kujtohet Perėndia dhe rrėnkoj; vajtoj dhe fryma ime dobėsohet. (Sela)

4

Ti m`i mban tė hapura qepallat; jam aq i turbulluar sa nuk mund tė flas.

5

Sjell ndėrmėnd pėrsėri ditėt e lashta, vitet e kohėve tė shkuara.

6

Gjatė natės mė kthehet nė mendje kėnga ime, mendoj thellė nė zemrėn time dhe fryma ime bėn kėrkime.

7

A do tė mė hedhė poshtė pėr gjithnjė Zoti? E nuk do tė mė pėlqejė mė kurrė?

8

Dhe mirėsia e tij ka marrė fund pėr gjithnjė dhe falja e tij ka munguar pėr brezat e ardhshme?

9

Vallė Perėndia e ka harruar mėshirėn dhe nė zemėrimin e tij u ka dhėnė fund dhembshurive tė tij? (Sela)

10

Unė kam thėnė: "Shkaku i hidhėrimit tim ėshtė se dora e djathtė e Shumė tė Lartit ka ndryshuar".

11

Do t`i kujtoj veprat e Zotit; po, do tė kujtoj mrekullitė e tua tė kohėve tė kaluara,

12

do tė mendohem thellė pėr gjithė veprat e tua dhe do tė kem parasysh bėmat e tua.

13

O Perėndi, jeta jote ėshtė e shenjtė; cili Perėndi ėshtė i madh si Perėndia?

14

Ti je Perėndia qė kryen mrekulli; ti ke bėrė tė njihet forca jote midis popujve.

15

Me krahun tėnd ke shpenguar popullin tėnd, bijtė e Jakobit dhe tė Jozefit. (Sela)

16

Ujėrat tė panė, o Perėndi, ujėrat tė panė dhe u trėmbėn; edhe humnerat u drithtuan.

17

Retė derdhėn pėrmbytje uji, qiejtė gjėmuan dhe shigjetat e tua vepruan.

18

Gjėmimi i bubullimės sate ishte nė vorbullėn, vetėtimat ndriēuan botėn dhe toka u tund dhe u drodh.

19

Ti e hape rrugėn tėnde nė mes tė detit, shtegun tėnd nė mes tė ujėrave tė mėdha, dhe gjurmėt e tua nuk u njohėn.

20

Ti e udhėheq popullin tėnd si njė kope me dorėn e Moisiut dhe tė Aaronit.

Psalmet 78