Bibla Shqip

Psalmet 77

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 78

1

Kushtoji kujdes, o populli im, ligjit tim; dėgjo fjalėt e gojės sime.

2

Do tė hap gojėn time pėr tė thėnė shėmbėlltyra, dhe kam pėr tė paraqitur misteret e kohėrave tė lashta.

3

Atė qė ne kemi dėgjuar dhe kemi njohur, dhe qė etėrit tanė na kanė treguar,

4

nuk do t`ua fshehim bijve tė tyre, por do t`i tregojmė brezit tė ardhshėm lavdet e Zotit, fuqinė e tij dhe mrekullinė qė ai ka bėrė.

5

Ai ka vendosur njė dėshmi te Jakobi dhe ka vėnė njė ligj nė Izrael, dhe ka urdhėruar etėrit tanė qė t`ua bėjnė tė njohura bijve tė tyre,

6

me qėllim qė brezi i ardhshėm t`i njohė sė bashku me bijtė qė do tė lindin; dhe kėta nga ana e tyre t`ua tregojnė bijve tė tyre,

7

dhe tė vendosin te Perėndia besimin e tyre dhe tė mos harrojnė veprat e Perėndisė, por tė respektojnė urdhėrimet e tij;

8

dhe tė mos jenė si etėrit e tyre, njė brez kokėfortė dhe rebel, njė brez me zemėr tė paqėndrueshme dhe me njė frymė jo besnike ndaj Perėndisė.

9

Bijtė e Efraimit, njerėz tė luftės, harkėtarė tė zotė, kthyen shpinėn ditėn e betejės,

10

nuk respektuan besėlidhjen e Perėndisė dhe nuk pranuan tė ecnin sipas ligjit tė tij,

11

harruan veprat e tij dhe mrekullitė qė u kishte treguar.

12

Ai bėri mrekulli nė prani tė etėrve tė tyre, nė vendin e Egjiptit dhe nė fushėn e Tsoanit.

13

Ai e ndau detin dhe i bėri tė kalojnė nė mes tė tij, dhe i mblodhi ujėrat si njė grumbull.

14

Ditėn drejtoi me anė tė resė dhe tėrė natėn me njė dritė zjarri.

15

I ēau shkėmbinjtė nė shkretėtirė dhe i bėri tė pijnė boll, si tė ishte uji i humnerės sė madhe.

16

Nxori rrėket nga shkėmbi dhe bėri qė tė rridhnin ujėra si lumenj.

17

Por ata vazhduan tė mėkatojnė kundėr tij dhe tė ngrejnė krye kundėr Shumė tė Lartit nė shkretėtirė,

18

dhe e tunduan Perėndinė nė zemėr tė tyre, duke kėrkuar ushqim sipas dėshirave tė tyre.

19

Dhe folėn kundėr Perėndisė, duke thėnė: "A mund tė shtrojė Perėndia njė sofėr nė shkretėtirė?

20

Ja, ai e goditi shkėmbin dhe prej tij dolėn ujėra dhe vėrshuan pėrrenj. A mund t`i japė bukė dhe mish popullit tė tij?

21

Dhe kėshtu Zoti i dėgjoi dhe u zemėrua fort, dhe njė zjarr u ndez kundėr Jakobit dhe zemėrimi kundėr Izraelit u ndez,

22

sepse nuk i kishin besuar Perėndisė dhe nuk kishin pasur besim nė shpėtimin prej tij.

23

Megjithatė ai i urdhėroi retė e sipėrme dhe hapi dyert e qiellit,

24

dhe bėri qė mbi ta tė binte mana pėr tė ngrėnė dhe u dha atyre grurin e qiellit.

25

Njeriu hėngri bukėn e engjėjve; ai u dėrgoi atyre ushqime sa tė ngopeshin.

26

Ai bėri tė ngrihet nė qiell era e lindjes dhe nė sajė tė fuqisė sė tij bėri tė ngrihet era e jugut,

27

bėri tė binin mbi ta mish si pluhuri dhe zogj si rėra e detit.

28

Bėri qė kėto tė binin nė mes tė kampit tė tyre, rreth ēadrave tė tyre.

29

Kėshtu ata hėngrėn sa u ngopėn, sepse Perėndia u kishte siguruar atyre atė qė ata kishin dėshiruar.

30

Ata nuk kishin akoma kėnaqur pangopėsinė e tyre dhe kishin akoma ushqim nė gojė,

31

kur zemėrimi i Perėndisė shpėrtheu kundėr tyre, vrau mė tė fuqishmit prej tyre dhe rrėzoi mė tė mirėt e Izraelit.

32

Megjithatė ata vazhduan tė mėkatojnė dhe nuk u besuan mrekullive tė tij.

33

Atėherė ai harxhoi ditėt e tyre nė kotėsi dhe vitet e tyre nė tmerre tė papritura.

34

Kur i vriste, ata e kėrkonin dhe ktheheshin tė kėrkonin Perėndinė me zell.

35

Kujtoheshin qė Perėndia ishte Kėshtjella e tyre dhe qė Perėndia shumė i larti ishte Shpėtimtari i tyre.

36

Por ata e mashtronin me gojėn e tyre dhe e gėnjenin me gjuhėn e tyre.

37

Nė fakt zemra e tyre nuk ishte e qėndrueshme ndaj tij dhe ata nuk ishin besnikė ndaj besėlidhjes sė tij.

38

Por ai, qė ėshtė i mėshirshėm, ua fali paudhėsinė e tyre dhe nuk i shkatėrroi, dhe shumė herė pėrmbajti zemėrimin e tij dhe nuk e la indinjatėn e tij tė shpėrthejė,

39

duke mbajtur mend qė ata ishin mish, njė frymė qė kalon dhe nuk kthehet mė.

40

Sa herė provokuan indinjatėn e tij nė shkretėtirė dhe e hidhėruar nė vetmi!

41

Po, ata iu drejtuan Perėndisė shumė herė dhe pėrsėri e provokuan tė Shenjtin e Izraelit.

42

Nuk e kujtuan mė fuqinė e tij as ditėn qė i kishte ēliruar nga armiku,

43

kur ai kishte bėrė mrekullitė e tij nė Egjipt dhe nė fushėn e Tsoanit;

44

i kishte shndėrruar lumenjtė dhe rrjedhat e ujit tė Egjiptasve nė gjak, me qėllim qė tė mos pinin dot.

45

Kishte dėrguar kundėr tyre mizėri mizash qė t`i hanin dhe bretkosa qė t`i shkatėrronin.

46

Ua kishte dhėnė tė korrat e tyre krimbave dhe frytin e mundit tė tyre karkalecave.

47

I kishte shkatėrruar vreshtat e tyre me breshėr dhe fiqtė e tyre tė Egjiptit me ngrica.

48

Kishte braktisur bagėtinė e tyre nė mėshirė tė breshėrit dhe kopetė e tyre nė mėshirė tė rrufeve.

49

Kishte lėshuar mbi ta zjarrin e zemėrimit tė tij, indinjatėn, inatin dhe fatkeqėsinė, njė turmė lajmėtarėsh tė fatkeqėsisė.

50

I kishte hapur udhėn zemėrimit tė tij dhe nuk i kishte kursyer nga vdekja, por ia kishte braktisur jetėn e tyre murtajės.

51

I kishte goditur nė Egjipt gjithė tė parėlindurit dhe prodhimet e para nė ēadrat e Kamit.

52

Por e kishte bėrė popullin e tij tė ikte si bagėtia dhe e kishte ēuar nėpėr shkretėtirė sikur tė ishte njė kope.

53

I kishte udhėhequr me siguri dhe ata nuk patėn frikė, por deti i kishte pėrpirė armiqtė e tyre.

54

Dhe ai i solli kėshtu nė tokėn e tij tė shenjtė, nė malin qė dora e djathtė e tij kishte pushtuar.

55

I dėboi kombet para tyre dhe u caktoi atyre me short trashėgiminė, dhe bėri qė fiset e Izraelit tė banonin nė ēadrat e tyre.

56

Por ata u orvatėn dhe provokuan indinjatėn e Perėndisė shumė tė lartė dhe nuk respektuan statutet e tij.

57

U tėrhoqėn madje prapa dhe u suallėn nė mėnyrė tė pabesė ashtu si etėrit e tyre, dhe devijuan si njė hark qė gabon;

58

provokuan zemėrimin e tij me vendet e tyre tė larta dhe e bėnė ziliqar me skulpturat e tyre.

59

Perėndia dėgjoi dhe u zemėrua, dhe ndjeu njė neveri tė madhe pėr Izraelin.

60

Kėshtu ai braktisi tabernakullin e Shilohut, ēadrėn qė kishte ngritur midis njerėzve;

61

dhe e la forcėn e tij tė bjerė rob dhe lavdinė e tij nė dorė tė armikut.

62

Ia braktisi popullin e tij shpatės dhe u zemėrua shumė kundėr trashėgimisė sė tij.

63

Zjarri i konsumoi tė rinjtė e tyre dhe virgjėreshat e tyre nuk patėn asnjė kėngė dasme.

64

Priftėrinjtė e tyre u vranė nga shpata dhe gratė e reja nuk mbajtėn zi.

65

Pastaj Zoti u zgjua si nga gjumi, ashtu si njė trim qė bėrtet nėn ndikimin e verės.

66

I goditi armiqtė e tij nė kurriz dhe i mbuloi me njė turp tė pėrjetshėm.

67

Hodhi poshtė ēadrėn e Jozefit dhe nuk zgjodhi fisin e Efraimit,

68

por zgjodhi fisin e Judės, malin e Sionit, qė ai e do.

69

Ndėrtoi shenjtėroren e tij, ashtu si vėndet shumė tė larta, ashtu si tokat qė ka krijuar pėrjetė.

70

Dhe zgjodhi Davidin, shėrbėtorin e tij, dhe e mori nga vatha e dhenve,

71

dhe e mori nga delet qė mėndnin pėr tė kullotur Jakobin, popullin e tij dhe Izraelin, trashėgiminė e tij.

72

Dhe ai bėri qė tė kullosnin me ndershmėrinė e zemrės sė tyre dhe i udhėhoqi me shkathtėsinė e duarve tė tij.

Psalmet 79