Bibla Shqip

Psalmet 79

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 80

1

Dėgjo, o bari i Izraelit, qė udhėheq Jozefin si njė kope; ti qė rrin mbi Kerubinėt, shkėlqe nė lavdinė tėnde.

2

Rizgjoje fuqinė tėnde pėrpara Efraimit, Beniaminit dhe Manasit, dhe eja tė na ēlirosh.

3

O Perėndi, na pėrtėri fuqitė, bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe ne do tė shpėtojmė.

4

O Zot, Perėndi i ushtrive, deri kur do tė jesh i zemėruar kundėr lutjes sė popullit tėnd?

5

Ti u ke dhėnė pėr tė ngrėnė bukė tė njomur me lot, dhe u ke dhėnė pėr tė pirė lot me shumicė.

6

Ti na ke bėrė objekt mosmarėveshjeje pėr fqinjėt tanė, dhe armiqtė tanė qeshin njeri me tjetrin.

7

O Perėndi i ushtrive, na pėrtėri forcat tona; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė pėrsėri dhe do tė shpėtojmė.

8

Ti ēove jashtė Egjiptit njė hardhi; i dėbove kombet dhe e mbolle.

9

Ti e pastrove dheun para saj dhe ajo lėshoi rrėnjė dhe e mbushi dheun.

10

Malet u mbuluan nga hija e saj dhe kedrat e Perėndisė me degėt e saj.

11

I zgjati degėt e saj deri nė det dhe llastarėt deri te lumi.

12

Pse i prishe gjerdhet e saj dhe kėshtu tėrė kalimtarėt kanė mundėsi tė korrin frytet e saj?

13

Derri i egėr i pyllit e shkreton dhe egėrsirat e fushės kullotin aty.

14

O Perėndi i ushtrive, tė lutemi kthehu; shiko nga qielli, vėshtro dhe vizito kėtė vresht

15

dhe drurėt qė mbolli e djathta jote dhe filizin qė e ke forcuar pėr ty.

16

Ajo u dogj nga zjarri dhe ėshtė prerė; ata vdesin para kėrcėnimit tė fytyrės sate.

17

Dora jote qoftė mbi njeriun e tė djathtė tėnde, mbi njeriun qė ti e ke bėrė tė fortė pėr ty.

18

Kėshtu ne nuk do tė largohemi mė prej teje. Na ngjall dhe ne do tė kėrkojmė emrin tėnd.

19

O Zot, Perėndia i ushtrive, na pėrtėri; bėje fytyrėn tėnde tė shkėlqejė dhe do tė shpėtojmė.

Psalmet 81