Bibla Shqip

Psalmet 82

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 83

1

O Perėndi, mos rri nė heshtje! Mos mbyll gojėn, mos rri i qetė, o Perėndi!

2

Sepse, ja, armiqtė e tu po ziejnė dhe ata qė tė urrejnė ngrenė kokėn.

3

Thurrin gracka kundėr popullit tėnd dhe bėjnė komplote kundėr atyre qė ti mbron.

4

Ata thonė: "Ejani t`i shkatėrrojmė si komb, emri i Izraelit tė mos kujtohet mė".

5

Sepse kanė komplotuar sė bashku me njė mendje dhe kanė lidhur njė besėlidhje kundėr teje.

6

Ēadrat e Edomit dhe Ismaelitėt, Moabi dhe Hagarenėt,

7

Gebali, Amoni dhe Amaleku, Filistia me banorėt e Tiros;

8

dhe Asiria ėshtė bashkuar me ta pėr tė ndihmuar bijtė e Lotit. (Sela)

9

Vepro me ta ashtu si bėre me Madianin, me Siseran dhe me Jabinin pranė pėrroit tė Kishonit,

10

tė cilėt u shkatėrruan nė Endor dhe u bėnė si pleh pėr tokėn.

11

Bėj qė krerėt e tyre tė jenė si Orebi dhe Zeebi, dhe tėrė princat e tyre si Zebahu dhe Tsalmuna,

12

sepse ata thanė: "Tė shtiem nė dorė kullotat e Perėndisė".

13

O Perėndia im, bėji njėlloj si pluhuri i vorbullės, si kashta nė mėshirė tė erės.

14

Ashtu si zjarri djeg pyllin dhe flaka gllabėron malet,

15

kėshtu ndiqi me furtunėn tėnde dhe trėmbi me uraganin tėnd.

16

Mbulo fytyrat e tyre me turp, me qėllim qė tė kėrkojnė emrin tėnd, o Zot.

17

U turpėrofshin dhe u tmerrofshin pėrjetė, u ngatėrrofshin dhe vdekshin;

18

dhe ta dijnė se ti vetėm, qė quhesh Zoti, je Shumė i Larti mbi gjithė dheun.

Psalmet 84