Bibla Shqip

Psalmet 84

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 85

1

O Zot, ti ke qenė i mbarė pėr tokėn tėnde dhe e ke kthyer Jakobin nga robėria.

2

Ti ke falur paudhėsinė e popullit tėnd dhe ke mbuluar tėrė mėkatet e tyre. (Sela)

3

Ti ke larguar gjithė indinjatėn tėnde dhe ke lėnė mėnjanė zemėrimin tėnd tė zjarrtė.

4

Na pėrtėri, o Perėndi i shpėtimit tonė, dhe jepi fund indinjatės sate kundėr nesh.

5

A do tė mbetesh i zemėruar me ne pėrjetė? A do ta vazhdosh zemėrimin tėnd brez pas brezi?

6

A nuk do tė na japėsh pėrsėri jetėn, me qėllim qė populli yt tė mund tė gėzohet te ti?

7

Tregona, o Zot, mirėsinė tėnde dhe falna shpėtimin tėnd.

8

Una kam pėr tė dėgjuar atė qė Perėndia, Zoti, ka pėr tė thėnė; me siguri ai do t`i flasė pėr paqe popullit tė tij dhe shenjtorėve tė tij, por nuk do tė lejojė qė ata tė jetojnė pėrsėri si njerėz pa mend.

9

Me siguri shpėtimi i tij ėshtė afėr atyre qė kanė frikė prej tij, sepse lavdia e tij mund tė banojė nė vendin tonė.

10

Mirėsia dhe e vėrteta u takuan; drejtėsia dhe paqja janė puthur njera me tjetrėn.

11

E vėrteta do tė mbijė nga toka dhe drejtėsia do tė shikojė nga qielli.

12

Po, Zoti do tė japė atė qė ėshtė e mirė, dhe toka jonė do tė prodhojė frytin e saj.

13

Drejtėsia do tė ecė para tij dhe do tė pėrgatisė udhėn pėr hapat e tij.

Psalmet 86