Bibla Shqip

Psalmet 87

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 88

1

O Zot, Perėndi i shpėtimit tim, unė bėrtas ditė e natė para teje.

2

Arriftė deri te ti lutja ime, vėri veshin britmės time,

3

sepse shpirti im ėshtė ngopur me tė keqen, dhe jeta ime ka arritur deri nė Sheol.

4

Tanimė pėrfshihem ndėr ata qė do tė zbresin nė gropė, jam si njė njeri qė nuk ka mė forcė.

5

Jam braktisur midis tė vdekurve ashtu si tė vrarėt qė janė nė varr, tė cilėt ti nuk i mban mend dhe qė janė prerė e janė larguar nga dora jote.

6

Ti mė ke shtėnė nė gropėn mė tė thellė, nė vėnde tė errėta, nė humnerat.

7

Mbi mua ka shpėrthyer zemėrimi yt, dhe ti mė ke marrė me vete megjithė valėt tua. (Sela)

8

Ti mė ke lėnė pa miqtė e mi; mė ke bėrė pėr ta njė objekt tė neveritshėm; jam mbyllur dhe nuk mund tė dal.

9

Syri im venitet nga dhembja; tė kėrkoj ēdo ditė, o Zot, dhe i zgjat drejt teje duart e mia.

10

A do tė bėsh vallė mrekulli pėr tė vdekurit? A do tė ringjallen tė vdekurit pėr tė tė lėvduar? (Sela)

11

A do tė kremtohet mirėsia jote nė varr dhe besnikėria jote nė vendin e shkatėrrimit?

12

A do tė njihen mrekullitė e tua nė terr dhe drejtėsia jote mbi tokėn e harresės?

13

Por unė tė kėlthas ty, o Zot, dhe lutja ime tė drejtohet nė mėngjes.

14

Pse mė refuzon, o Zot, pse mė fsheh fytyrėn tėnde?

15

Kam qenė i pikėlluar dhe duke vdekur qysh nė rini; kam vuajtur nga tmerret e tua dhe e kam humbur.

16

Mbi mua ka kaluar zemėrimi yt i zjarrtė; tmerret e tua mė kanė asgjesuar,

17

mė kanė rrethuar si ujėrat gjatė gjithė ditės dhe tė gjitha sė bashku mė kanė mbytur.

18

Ke larguar nga unė miqtė dhe tė njohurit e mi; miku im mė i ngushtė ėshtė errėsira.

Psalmet 89