Bibla Shqip

Psalmet 88

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 89

1

Unė do tė kėndoj pėrjetė mirėsitė e Zotit, me gojėn time do t`u shpall besnikėrinė tėnde tė gjitha brezave.

2

Sepse kam thėnė: "Mirėsia jote do tė ekzistojė pėrjetė, ti do tė vendosėsh besnikėrinė tėnde nė vetė qiejtė".

3

"Unė kam lidhur njė besėlidhje me tė zgjedhurin tim, i jam betuar Davidit, shėrbėtorit tim, duke thėnė:

4

"Do t`i vendos pasardhėsit e tu pėrjetė dhe do tė ndėrtoj fronin tėnd pėr tė gjitha brezat"". (Sela)

5

Dhe qiejtė do tė kremtojnė mrekullitė e tua, o Zot, dhe besnikėrinė tėnde nė kuvendin e shenjtorėve.

6

Sepse kush mund tė krahasohet nė qiell me Zotin? Dhe kush ėshtė i njėllojtė me Zotin midis bijve tė tė Fuqishmit?

7

Perėndisė ia kanė frikėn shumė nė kuvendin e shenjtorėve, dhe respektohet thellė nga tėrė ata qė e rrethojnė.

8

O Zot, Perėndi i ushtrive, kush ėshtė i fuqishėm si ti, o Zot? Besnikėria jote tė rrethon kudo.

9

Ti e sundon tėrbimin e detit; kur valėt e tij ngrihen, ti i qetėson.

10

Ti e ke bėrė copė-copė Egjiptin, duke e plagosur pėr vdekje; me krah tė fuqishėm ke shpėrndarė armiqtė e tu.

11

Qiejtė janė tė tutė, edhe toka ėshtė jotja; ti e ke krijuar botėn dhe tė gjitha atė qė janė nė tė.

12

Ti ke krijuar veriun dhe jugun; Tabori dhe Hermoni lėshojnė britma gėzimi kur dėgjojnė emrin tėnd.

13

Ti ke krah tė fuqishėm; dora jote ėshtė e fortė, e djathta jote ngrihet nė qiell.

14

Drejtėsia dhe e drejta pėrbėjnė bazėn e fronit tėnd; mirėsia dhe e vėrteta shkojnė pėrpara fytyrės sate.

15

Lum ai popull qė njeh britmėn e gėzimit, o Zot, sepse ai do tė ecė nė dritėn e fytyrės sate;

16

do tė ngazėllojė tėrė ditėn me emrin tėnd dhe do tė gėzohet shumė nė drejtėsinė tėnde.

17

Po, ti je mburrja e forcės sė tyre, dhe me favorin tėnd ti e shton fuqinė tonė.

18

Sepse mburoja jonė i pėrket Zotit dhe mbreti ynė tė Shenjtit tė Izraelit.

19

Ti i fole atėherė nė vegim tė dashurit tėnd dhe the: "Ndihmova njė tė fuqishėm, pėrlėvdova njė tė zgjedhur nga populli.

20

Gjeta Davidin, shėrbėtorin tim, dhe e vajosa me vajin tim tė shenjtė.

21

Dora ime do ta pėrkrahė me vendosmėri dhe krahu im do ta forcojė.

22

Armiku nuk do ta shtypė dhe i ligu nuk do ta pikėllojė.

23

Do tė asgjesoj para tij armiqtė e tij dhe do tė godas ata qė e urrejnė.

24

Besnikėria ime dhe mirėsia ime do tė jenė me tė, dhe me emrin tim do tė bėhet i fuqishėm.

25

Do ta shtrij dorėn e tij mbi detin dhe dorėn e djathtė tė tij mbi lumenjtė.

26

Ai do tė kėrkojė ndihmėn time, duke thėnė: "Ti je Ati im, Perėndia im dhe Kėshtjella ime e shpėtimit".

27

Do ta bėj gjithashtu tė parėlindurin tim, mė tė shkėlqyerin ndėr mbretėrit e dheut.

28

Do tė pėrdor mirėsi ndaj tij pėrjetė, dhe besėlidhja ime me tė do tė mbetet e qėndrueshme.

29

Do t`i bėj gjithashtu pasardhėsit e tij tė pėrjetshem dhe fronin e tij si ditėt e qiejve.

30

Nė rast se bijtė e tij braktisin ligjin tim dhe nuk ecin, sipas urdhėrimeve tė mia,

31

nė rast se shkelin statutet e mia dhe nuk respektojnė urdhėrimet e mia,

32

unė do ta dėnoj shkeljen e tyre me shufėr dhe paudhėsinė e tyre me tė rrahura,

33

por nuk do ta heq mirėsinė time prej tij dhe nuk do tė lė qė besnikėria ime tė jetė e mangėt.

34

Nuk do tė shkel besėlidhjen time dhe nuk do t`i ndryshoj fjalėt qė kanė dalė nga goja ime.

35

Jam betuar njė herė pėr shenjtėrinė time dhe nuk do ta gėnjej Davidin;

36

pasardhėsit e tij do tė jenė pėrjetė dhe froni i tij do tė jetė si dielli para meje,

37

do tė jenė tė qėndrueshėm si hėna, dhe dėshmitari nė qiell ėshtė besnik". (Sela)

38

Por ti na ke braktisur dhe na ke kthyer; je zemėruar shumė kundėr tė vajosurin tėnd.

39

Ti ke pėrēmuar besėlidhjen e lidhur me shėrbėtorin tėnd dhe ke pėrdhosur kurorėn e tij, duke bėrė qė tė bjerė pėr tokė.

40

Ke shembur gjithė mbrojtjet e tij dhe i ke katandisur nė gėrmadha kalatė e tij.

41

Tėrė kalimtarėt e kanė plaēkitur dhe ai ėshtė bėrė gazi i fqinjėve tė tij.

42

Ke lavdėruar dorėn e djathtė tė kundėrshtarėve tė tij dhe ke bėrė tė gėzohen tėrė armiqtė e tu.

43

Ke prishur tehun e shpatės sė tij dhe nuk e ke ndihmuar nė betejė.

44

I ke dhėnė fund madhėshtisė sė tij dhe ke hedhur pėr tokė fronin e tij.

45

Ke shkurtuar ditėt e rinisė sė tij dhe e ke mbuluar me turp. (Sela)

46

Deri kur, o Zot? A do tė fshihesh ti pėrjetė? A do tė flakėrojė si zjarr zemėrimi yt?

47

Kujto sa e shkurtėr ėshtė jeta ime. Pėr ēfarė kotėsie ke krijuar gjithė bijtė e njerėzve?

48

Cili ėshtė njeriu qė jeton, pa parė vdekjen dhe qė mund ta shkėputė jetėn e tij nga pushteti Sheolit? (Sela)

49

Ku janė, o Zot, mirėsitė e tua tė lashta, pėr tė cilat iu betove Davidit nė besnikėrinė tėnde?

50

Kujto, o Zot, fyerjen qė iu bė shėrbėtorėve tė tu, dhe si unė mbaj nė zemėr fyerjen e rėndė tė tė gjitha kombeve,

51

me tė cilėn armiqtė e tu kanė fyer, o Zot, me tė cilėn kanė fyer hapat e tė vajosurit tėnd.

52

I bekuar qoftė Zoti pėrjetė. Amen, po, amen!

Psalmet 90