Bibla Shqip

Psalmet 89

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 90

1

O Zot, ti ke qenė pėr ne njė strehė brez pas brezi.

2

Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia.

3

Ti e kthen njeriun nė pluhur dhe thua: "Kthehuni, o bij tė njerėzve".

4

Sepse njė mijė vjet nė sytė e tu janė si dita e djeshme qė ka kaluar, ose sikur tė gdhish njė natė.

5

Ti i pėrlan si njė pėrmbytje. Ato janė si njė ėndėrr, janė si barr qė gjelbėron nė mėngjes.

6

Nė mėngjes ai lulėzon dhe gjelbėron, nė mbrėmje kositet dhe thahet.

7

Sepse jemi tė konsumuar nga zemėrimi yt dhe jemi tė tmerruar nga tėrbimi yt.

8

Ti i vė fajet tona para teje, mėkatet tona tė fshehta nė dritėn e fytyrės sate.

9

Sepse tėrė ditėt tona zhduken nė zemėrimin tėnd; ne po i mbarojmė vitet tona si njė psherėtimė.

10

Ditėt e viteve tona shkojnė deri nė shtatėdhjetė vjet dhe pėr mė tė fortėt nė tetėdhjetė, por ajo qė pėrbėn krenarinė e tyre nuk ėshtė veēse mundim dhe dėshirė pėr t`u dukur, sepse kalon me tė shpejtė dhe ne fluturojmė tutje.

11

Kush e njeh forcėn e zemėrimit tėnd dhe mėrinė tėnde sipas frikės qė duhet pasur prej teje?

12

Na mėso, pra, tė numėrojmė ditėt tona pėr tė pasur njė zemėr tė urtė.

13

Kthehu, o Zot! Deri kur? Dhe ki mėshirė pėr shėrbėtorėt e tu.

14

Na ngop nė mėngjes me mirėsinė tėnde, dhe ne do tė ngazėllojmė dhe do tė kėnaqemi nė tė gjitha ditėt tona.

15

Na gėzo nė pėrpjestim me ditėt qė na ke pikėlluar dhe nė kompensim tė viteve qė kemi vuajtur nga fatkeqėsitė.

16

Qoftė e qartė vepra jote shėrbėtorėve tė tu dhe lavdia jote bijve tė tyre.

17

Hiri i Zotit Perėndisė tonė qoftė mbi ne dhe e bėftė tė qėndrueshme veprėn e duarve tona; po, bėje tė qėndrueshme veprėn e duarve tona.

Psalmet 91