Bibla Shqip

Psalmet 91

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 92

1

Éshtė bukur tė kremtosh Zotin, dhe tė kėndosh lavdet nė emrin tėnd, o Shumė i Larti;

2

tė shpallėsh nė mėngjes mirėsinė tėnde dhe ēdo natė besnikėrinė tėnde,

3

me njė harp me dhjetė tela, me lirėn dhe me melodinė e qestes.

4

Duke qenė se ti mė ke gėzuar me atė qė ke bėrė, unė ngazėllohem pėr veprat e duarve tė tua.

5

Sa tė mėdha janė veprat e tua, o Zot, sa tė thella janė mendimet e tua!

6

Njeriu pa mend nuk i njeh dhe budallai nuk kupton kėtė:

7

qė tė pabesėt mbijnė si bari, dhe gjithė ata qė kryejnė paudhėsi lulėzojnė pėr t`u shkatėrruar pėrjetė.

8

Por ti, o Zot, mbetesh i Shkėlqyeri pėrjetė.

9

Sepse ja, armiqtė e tu, o Zot, sepse ja armiqtė e tu do tė vdesin dhe gjithė ata qė kryejnė paudhėsi do tė shpėrndahen.

10

Por ti mė ke dhėnė forcė tė barabartė me atė tė buallit, ti me ke vajosur me vaj tė freskėt.

11

Dhe sytė e mi kanė pėr tė parė disfatėn e armiqve tė mi dhe veshėt e mi kanė pėr tė dėgjuar disfatėn e njerėzve tė kėqij qė ngrihen kundėr meje.

12

I drejti do tė lulėzojė si palma, do tė rritet si kedri i Libanit.

13

Ata qė janė mbjellė nė shtėpinė e Zotit do tė lulėzojnė nė kopshtet e Perėndisė tonė.

14

Do tė japin fryte edhe nė pleqėri, do tė jenė tė lulėzuar dhe tė blertė,

15

pėr tė shpallur qė Zoti ėshtė i drejtė; ai ėshtė Kėshtjella ime dhe nuk ka asnjė padrejtėsi tek ai.

Psalmet 93