Bibla Shqip

Psalmet 93

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 94

1

O Perėndi i hakmarrjes, o Zot, Perėndi i hakmarrjeve, shkėlqe.

2

Ēohu, o gjykatės i tokės, dhe jepu shpėrblimin mėndjemėdhenjve.

3

Deri kur tė pabesėt, o Zot, deri kur tė pabesėt do tė triumfojnė?

4

Ata vjellin fjalė dhe mbajnė fjalime tė paturpshme; tė gjithė ata qė kryejnė paudhėsi flasin me arrogancė.

5

Ata marrin nėpėr kėmbė popullin tėnd, o Zot, dhe shtypin trashėgiminė tėnde.

6

Vrasin gruan e ve dhe tė huajin, dhe vrasin jetimėt,

7

dhe thonė: "Zoti nuk shikon, Perėndia i Jakobit nuk kupton".

8

Kėrkoni tė kuptoni, o njerėz tė pamend midis popullit; dhe ju budallenj, kur do tė bėheni tė zgjuar?

9

Ai qė ka vėnė veshin, a nuk dėgjon? Ai qė ka formuar syrin, a nuk shikon?

10

Ai qė ndreq kombet, a nuk do t`i dėnojė ata, ai qė i mėson diturinė njeriut?

11

Zoti i njeh mendimet e njeriut dhe e di qė nuk janė veēse kotėsi.

12

Lum ai njeri qė ti ndreq, o Zot, dhe qė ti mėson sipas ligjit tėnd,

13

pėr t`i dhėnė prehje nė ditėt e fatkeqėsisė, deri sa t`i hapet gropa tė pabesit.

14

Sepse Zoti nuk ka pėr tė hedhur poshtė popullin e tij dhe nuk ka pėr tė braktisur trashėgiminė e tij.

15

Gjykimi do tė mbėshtetet pėrsėri mbi drejtėsinė, dhe tėrė ata qė janė tė drejtė nga zemra do t`i shkojnė pas.

16

Kush do tė ngrihet nė favorin tim kundėr njerėzve tė kėqij? Kush do tė mė dalė krah kundėr atyre qė kryejnė paudhėsi?

17

Nė qoftė se Zoti nuk do tė mė kishte ndihmuar, do tė kisha pėrfunduar shpejt nė vendin e heshtjes.

18

Kur thashė: "Kėmba ime ngurron", mirėsia jote, o Zot, mė ka pėrkrahur.

19

Kur njė numėr i madh shqetėsimesh mė mbysnin, pėrdėllimet e tua mė jepnin zemėr.

20

Do tė jetė vallė aleati yt gjykata e padrejtė, qė thur padrejtėsi nė emėr tė ligjit?

21

Ata mblidhen tok kundėr tė drejtit dhe dėnojnė gjakun e pafajshėm.

22

Por Zoti ėshtė kėshtjella ime dhe Perėndia im ėshtė kalaja nė tė cilėn gjej strehė.

23

Ai do tė lėshojė mbi ta ligėsinė e tyre dhe do t`i bėjė tė vdesin pėr shkak tė paudhėsisė sė tyre; Zoti, Perėndia ynė, do t`i shkatėrrojė.

Psalmet 95