Bibla Shqip

Psalmet 95

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 96

1

Kėndojini Zotit njė kėngė tė re, kėndojini Zotit, o banorė tė tė gjithė tokės!

2

Kėndojini Zotit, bekoni emin e tij; lajmėroni ēdo ditė shpėtimin e tij.

3

Shpallni lavdinė e tij midis kombeve dhe mekullitė e tij midis tėrė popujve.

4

Sepse Zoti ėshtė i madh dhe i denjė pėr lėvdimin mė tė lartė; nga ai duhet tė kemi frikė pėrmbi gjithė perėnditė e tjera.

5

Sepse gjithė perėnditė e kombeve janė idhuj, por Zoti ka bėrė qiejtė.

6

Shkėlqimi dhe madhėshtia janė para tij, forca dhe bukuria janė nė shenjtėroren e tij.

7

Jepini Zotit, o familje tė popujve, jepini Zotit lavdi dhe forcė.

8

Jepini Zotit lavdinė qė i takon emrit tė tij, ēojini oferta dhe ejani nė oborret e tij.

9

Bini pėrmbys pėrpara Zotit nė shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij, dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės.

10

U thoni gjithė kombeve: "Zoti mbretėron; bota ėshtė vendosur mirė dhe nuk do tė luajė nga vendi; ai do t`i gjykojė popujt me drejtėsi".

11

Le tė gėzohen qiejtė dhe tė gėzohet toka; le tė zhurmojė deti dhe gjithēka gjindet nė tė.

12

Le tė ngazėllohet fusha dhe gjithēka gjindet nė tė. Atėherė tėrė drurėt e pyllit do tė lėshojnė britma gėzimi pėrpara Zotit,

13

sepse ai vjen, vjen pėr tė gjykuar tokėn. Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi dhe popujt nė besnikėrinė e tij.

Psalmet 97