Bibla Shqip

Psalmet 96

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 97

1

Zoti mbretėron; le tė gėzohet toka dhe le tė ngazėllohen ishujt e mėdhenj.

2

Re dhe terr e mbėshtjellin; drejtėsia dhe e drejta janė nė themel tė fronit tė tij.

3

Njė zjarr i shkon pėrpara dhe i zhduk armiqtė e tij rreth e qark.

4

Vetėtimat e tij ndriēojnė botėn, toka i shikon dhe dridhet.

5

Malet shkrihen si dylli pėrpara Zotit, pėrpara Zotit tė tė gjithė tokės.

6

Qiejtė shpallin drejtėsinė e tij dhe tėrė popujt shohin lavdinė e tij.

7

U ngatėrrofshin tė gjihė ata qė u shėrbejnė skulpturave dhe ata qė mburren me idhujt; rėnēin pėrmbys pėrpara atij tė gjitha perėnditė.

8

Sioni ka dėgjuar dhe ėshtė gėzuar pėr to, dhe bijat e Judės janė gėzuar me gjykimet e tua, o Zot.

9

Sepse ti, o Zot, je Shumė i Larti mbi tėrė tokėn, ty tė pėrlėvdojmė mbi gjithė perėnditė e tjera.

10

Ju qė e doni Zotin urreni tė keqen! Ai ruan jetėn e shenjtorėve tė tij dhe i ēliron nga dora e tė pabesėve.

11

Drita ka dalė pėr tė drejtin dhe gėzimi pėr ata qė janė tė drejtė nga zemra.

12

Ngazėllohuni tek Zoti, o njerėz tė drejtė, dhe lėvdoni emrin e tij tė shenjtė.

Psalmet 98