Bibla Shqip

Psalmet 100

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 101

1

Unė do tė kėndoj mirėsinė tėnde dhe drejtėsinė tėnde; do tė kėndoj lavdet e tua, o Zot.

2

Do tė kujdesem tė bėj njė jetė tė ndershme. Kur do tė vish tek unė? Do tė ec me zemėr tė pastėr brenda shtėpisė sime.

3

Nuk do tė vė para syve tė mi asgjė tė keqe; unė e urrej sjelljen e atyre qė dėnojnė; nuk do lejoj tė bėhem si ata.

4

Zemra e ēoroditur do tė largohet nga unė; nuk dua t`ia di pėr tė keqen.

5

Do tė shfaros atė qė shpif tinėz kundėr tė afėrmit; nuk do tė duroj njeriun hundėpėrpjetė dhe zemėrkrenar.

6

Sytė e mi do tė jenė mbi besnikėt e vendit dhe do t`i mbaj afėr vetes; ai qė do tė ecė me ndershmėri do tė jetė shėrbėtori im.

7

Kush vepron me mashtrim, nuk ka pėr tė banuar nė shtėpinė time; kush thotė gėnjeshtra nuk do tė qėndrojė para syve tė mi.

8

Ēdo mėngjes do tė asgjesoj gjithė tė pabesėt e vendit, pėr tė ērrėnjosur nga qyteti i Zotit tė gjithė ata qė kryejnė paudhėsi.

Psalmet 102