Bibla Shqip

Psalmet 104

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 105

1

Kremtoni Zotin, lutjuni pėr ndihmė emrit tė tij, bėni tė njohura veprat e tij midis popujve.

2

Kėndojini atij, kėndojini lavde atij, mendoni thellė tėrė mrekullitė e tij.

3

Mburruni me emrin e tij tė shenjtė; le tė kėnaqet zemra e tėrė atyre qė kėrkojnė Zotin.

4

Kėrkoni Zotin dhe forcėn e tij; kėrkoni vazhdimisht fytyrėn e tij.

5

Mbani mend ēuditė qė ai ka bėrė, mrekullitė dhe gjykimet e gojės sė tij,

6

ju, o pasardhės sė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij, o bij tė Jakobit, tė zgjedhur tė tij.

7

Ai ėshtė Zoti, Perėndia ynė; gjykimet e tij janė mbi gjithė tokėn.

8

Ai mban mend pėrjetė besėlidhjen e tij dhe pėr njė mijė breza fjalėn e komanduar prej tij,

9

besėlidhjen qė lidhi me Abrahamin dhe betimin qė i bėri Isakut,

10

qė i konfirmoi Jakobit si statut tė tij dhe Izraelit si njė besėlidhje tė pėrjetshme,

11

duke thėnė: "Unė do tė tė jap vendin e Kanaanit si pjesė e trashėgimisė suaj",

12

kur nuk ishin veēse njė numėr i vogėl, shumė tė pakėt dhe tė huaj nė vend,

13

dhe shkonin nga njė komb te tjetri, nga njė mbretėri te njė popull tjetėr.

14

Ai nuk lejoi qė t`i shtypte njeri; pėrkundrazi ndėshkoi disa mbretėr pėr hir tė tyre,

15

dhe tha: "Mos prekni tė vajosurit e mi dhe mos bėni asnjė tė keqe profetėve tė mi".

16

Pastaj solli zinė e bukės nė vend dhe shkatėrroi ēdo burim ushqimesh.

17

Dėrgoi para tyre njė njeri, Jozefin, qė u shit si skllav.

18

I shtrėnguan kėmbėt me pranga dhe u rėndua me zinxhirė hekuri.

19

Fjala e Zotit e vuri nė provė, deri sa u plotėsua ajo qė kishte thėnė.

20

Atėherė mbreti dėrgoi ta zgjidhnin, sunduesi i popujve dėrgoi ta ēlironin,

21

dhe e bėri zot tė shtėpisė sė tij dhe qeveritar mbi tė gjitha pasuritė e tij,

22

pėr t`i lidhur princat e tij me gjykimin e tij dhe pėr t`u mėsuar pleqve tė tij diturinė.

23

Edhe Izraeli erdhi nė Egjipt dhe Jakobi qėndroi pėr ca kohė nė vendin e Kamit.

24

Dhe Perėndia e shumėzoi shumė popullin e tij dhe e bėri mė tė fuqishėm se armiqtė e tij.

25

Pastaj ndryshoi zemrėn e tyre, me qėllim qė tė urrenin popullin e tij dhe tė kurdisnin mashtrime kundėr shėrbėtorėve tė tij.

26

Atėherė ai dėrgoi Moisiun, shėrbėtorin e tij, dhe Aaronin qė ai kishte zgjedhur.

27

Ata kryen midis tyre mrekullitė e urdhėruara prej tij dhe bėnė ēudira nė tokėn e Kamit.

28

Dėrgoi terrin dhe e bėri vendin tė binte nė errėsirė, dhe ata nuk kundėrshtuan fjalėn e tij.

29

I ndryshoi ujėrat e tij nė gjak dhe bėri qė tė ngordhnin peshqit e tij.

30

Vendi i tyre u mbush me bretkosa tė cilat hynė deri nė dhomat e mbretėrve tė tyre.

31

Me fjalėn e tij erdhėn njė shumicė e madhe insektesh dhe mushkonjash nė tė gjithė territorin e tyre.

32

U dėrgoi breshėr nė vend tė shiut dhe flakė zjarri nė vendin e tyre;

33

goditi edhe vreshtat e tyre dhe drurėt e fikut, shkatėrroi drurėt e territorit tė tyre.

34

Ai foli, dhe erdhėn karkaleca dhe vemje nė numėr tė madh,

35

qė pėrpinė tėrė bimėsinė e vendit tė tyre dhe hėngrėn frytin e tokės sė tyre.

36

Ai goditi edhe tė gjithė tė parėlindurit nė vendin e tyre, prodhimet e para nė tėrė fuqinė e tyre;

37

dhe e nxori popullin e tij me argjend dhe me ar, dhe nuk pati asnjeri ndėr fiset e tij qė tė tronditej.

38

Egjiptasit u gėzuan nga ikja e tyre, sepse tmerri i Izraelit kishte rėnė mbi ta.

39

Ai shpalosi njė re pėr t`i mbuluar dhe ndezi njė zjarr pėr t`i ndriēuar natėn.

40

Me kėrkesėn e tyre ai solli shkurtat dhe i ngopi me bukėn e qiellit.

41

Ēau shkėmbin dhe dolėn prej tij ujėra; kėto rridhnin nė shketėtirė si njė lumė.

42

Sepse atij iu kujtua premtimi i shenjtė qė i kishte bėrė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij;

43

pastaj nxori popullin e tij me gėzim dhe njerėzit e tij tė zgjedhur me britma gėzimi,

44

dhe u dha atyre vendet e kombeve, dhe ata trashėguan frytin e mundit tė popujve,

45

me qėllim qė tė respektonin statutet e tij dhe t`u bindeshin ligjeve tė tij. Aleluja.

Psalmet 106