Bibla Shqip

Psalmet 111

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 112

1

Aleluja. Lum njeriu qė ka frikė nga Zoti dhe gjen njė gėzim tė madh nė urdhėrimet e tij.

2

Pasardhėsit e tij do tė jenė tė fuqishėm mbi tokė, brezat e njerėzve tė drejtė do tė jenė tė bekuar.

3

Nė shtėpinė e tij ka bollėk dhe pasuri dhe drejtėsia e tij vazhdon pėrjetė.

4

Drita lind nė terr pėr ata qė janė tė drejtė, pėr njeriun e dhemshur, tė mėshirshėm dhe tė drejtė.

5

Do tė jetė i lumtur njeriu qė ka dhemshuri dhe jep hua, dhe i drejton punėt e tij me drejtėsi,

6

sepse nuk do tė lėvizet kurrė; i drejti do tė kujtohet gjithnjė.

7

Ai nuk do t`u trėmbet lajmeve tė kėqia; zemra e tij ėshtė e fortė, me besim tek Zoti.

8

Zemra e tij ėshtė e sigurt; ai nuk do tė ketė fare frikė, deri sa tė mos shikojė triumfues mbi armiqtė e tij.

9

Ai ka shpėrndarė lirisht, u ka dhėnė nevojtarėve, drejtėsia e tij vazhdon pėrjetė dhe fuqia e tij do tė ngrihet nė lavdi.

10

I pabesi do ta shohė dhe do tė zemėrohet, do tė kėrcėllijė dhėmbėt dhe do tė konsumohet; dėshira e tė pabesėve nuk do tė realizohet kurrė.

Psalmet 113