Bibla Shqip

Psalmet 114

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 115

1

Jo neve, o Zot, jo neve, por emrit tėnd jepi lavdi, pėr mirėsinė tėnde dhe pėr besnikėrinė tėnde.

2

Sepse do tė thonė kombet: "Ku ėshtė tani Perėndia i tyre?".

3

Por Perėndia ynė ėshtė nė qiejtė dhe bėn tėrė atė qė i pėlqejnė.

4

Idhujt e tyre janė argjend dhe ar, vepėr e duarve tė njeriut.

5

kanė gojė por nuk flasin, kanė sy por nuk shohin,

6

kanė veshė por nuk dėgjojnė, kanė hundė por nuk nuhasin,

7

kanė duar por nuk prekin, kanė kėmbė por nuk ecin; me grykėn e tyre nuk nxjerrin asnjė zė.

8

Njėlloj si ata janė ata qė i bėjnė, tėrė ata qė u besojnė atyre.

9

O Izrael, ki besim tek Zoti! Ai ėshtė ndihma e tyre dhe mburoja e tyre.

10

O shtėpi e Aaronit, ki besim tek Zoti! Ai ėshtė ndihma e tyre dhe mburoja e tyre.

11

O ju qė keni frikė nga Zoti; kini besim tek Zoti! Ai ėshtė ndihma e tyre dhe mburoja e tyre.

12

Zoti na kujtoi dhe do tė na bekojė; po, ai do tė bekojė shtėpinė e Izraelit dhe do tė bekojė shtėpinė e Aaronit.

13

Ai do tė bekojė ata qė kanė frikė nga Zoti, tė vegjėl dhe tė mėdhenj.

14

Zoti ju bėftė tė rriteni, ju dhe bijtė tuaj.

15

Qofshin tė bekuar nga Zoti, qė ka bėrė qiejtė dhe tokėn.

16

Qiejtė janė qiejtė e Zotit, por tokėn ai ua ka dhėnė bijve tė njerėzve.

17

Nuk janė tė vdekurit ata qė lėvdojnė tė Zotin, as ata qė zbresin nė vendin e heshtjes.

18

Por ne do ta bekojmė Zotin, tani dhe pėrjetė. Aleluja.

Psalmet 116