Bibla Shqip

Psalmet 115

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 116

1

Unė e dua Zotin, sepse ai dėgjoi zėrin tim dhe lutjet e mia.

2

Duke qenė se e ka kthyer ndaj meje veshin e tij, unė do ta kėrkoj nė gjithė ditėt e jetės sime.

3

Vargonjtė e vdekjes mė kishin rrethuar dhe ankthet e Sheolit mė kishin pushtuar; fatkeqėsia dhe dhembja mė kishin vėnė pėrfund.

4

Atėherė i kėrkova ndihmė Zotit: "O Zot, tė lutem, mė shpėto".

5

Zoti ėshtė i dhemshur dhe i drejtė, Perėndia ynė ėshtė i mėshirshėm.

6

Zoti mbron njerėzit e thjeshtė; unė isha katandisur nė njė gjendje tė mjeruar, dhe ai mė shpėtoi.

7

Kthehu, o shpirti im, nė prehjen tėnde, sepse Zoti tė mbushi me tė mira.

8

Po, sepse ti ke ēliruar jetėn time nga vdekja, sytė e mi dhe lotėt dhe kėmbėt e mia nga rrėzimi.

9

Unė do tė eci nė prani tė Zotit nė tokėn e tė gjallėve.

10

Unė kam besuar dhe prandaj flas. Unė isha shumė i pikėlluar,

11

dhe thoja gjatė pėrhumbjes sime: "Ēdo njeri ėshtė gėnjeshtar".

12

Ē`do t`i jap Zotit nė kėmbim tė tė gjitha tė mirave qė mė ka bėrė?

13

Unė do tė ngre kupėn e shpėtimit dhe do tė thėrres emrin e Zotit.

14

Do tė plotėsoj zotimet e mia ndaj Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij.

15

Éshtė e ēmueshme nė sytė e Zotit vdekja e tė shenjtėve tė tij.

16

Unė jam me tė vėrtetė shėrbėtori yt, o Zot, jam shėrbėtori yt, bir i shėrbėtores sate; ti i kėpute lidhjet e mia.

17

Unė do tė tė ofroj njė flijim falenderimi dhe do tė pėrmend emrin e Zotit.

18

Do t`i plotėsoj zotimet e mia Zotit nė prani tė tė gjithė popullit tė tij,

19

nė oborret e shtėpisė sė Zotit, nė mesin tėnd, o Jeruzalem. Aleluja.

Psalmet 117