Bibla Shqip

Psalmet 117

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 118

1

Kremtojeni Zotin sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

2

Po, Izraeli le tė thotė tani: "Dhemshuria e tij vazhdon pėrjetė".

3

Po, tani shtėpia e Aaronit le tė thotė: "Dhemshuria e tij vazhdon pėrjetė".

4

Po, le tė thonė tani ata qė kanė frikė nga Zoti: "Dhemshuria e tij vazhdon pėrjetė".

5

Nė ankth kėrkova Zotin, dhe Zoti m`u pėrgjigj dhe mė ēoi larg.

6

Zoti ėshtė pėr mua; unė nuk do tė kem fare frikė; ēfarė mund tė mė bėjė njeriu?

7

Zoti ėshtė pėr mua nga ata qė mė ndihmojnė, dhe unė do t`i shikoj triumfues armiqtė e mi.

8

Éshtė mė mirė tė gjesh strehė tek Zoti se sa t`i kesh besim njeriut.

9

Éshtė mė mirė tė gjesh strehė tek Zoti se sa t`u kesh besim princave.

10

Tėrė kombet mė kishin rrethuar, por nė emėr tė Zotit unė do t`i zhduk ato.

11

Mė kishin rrethuar, po, mė kishin rrethuar, por nė emėr tė Zotit unė do t`i shkatėrroj.

12

Mė kishin rrethuar si bleta, por u shuan si zjarr ferrishtash; nė emėr tė Zotit unė do t`i shkatėrroj.

13

Ti mė kishe shtyrė me dhunė pėr tė mė rrėzuar, por Zoti mė ndihmoi.

14

Zoti ėshtė forca ime dhe kėnga ime, ai ka qenė shpėtimi im.

15

Njė britmė gėzimi dhe fitoreje jehon nė ēadrat e tė drejtėve; dora e djathtė e Zotit bėn ēudi.

16

E djathta e Zotit u ngrit; e djathta e Zotit bėn ēudi.

17

Unė nuk do tė vdes, por do tė jetoj dhe do tė tregoj veprat e Zotit.

18

Zoti mė ka ndėshkuar rėndė, por nuk mė ka lėnė nė dorė tė vdekjes.

19

Mė hapni portat e drejtėsisė; unė do tė hyj dhe do tė kremtoj Zotin.

20

Kjo ėshtė porta e Zotit, tė drejtėt do tė kalojnė nėpėr tė.

21

Unė do tė tė kremtoj, sepse mė je pėrgjigjur dhe ke qenė shpėtimi im.

22

Guri, qė ndėrtuesit kishin hedhur, u bė guri i qoshes.

23

Kjo ėshtė vepėr e Zotit, dhe ėshtė njė gjė e mrekullueshme nė sytė tona.

24

Kjo ėshtė dita qė Zoti ka bėrė; le tė gėzohemi dhe tė ngazėllojmė nė tė.

25

O Zot, na ndihmo tani; o Zot, bėj qė tani tė kemi mbarėsi.

26

I bekuar qoftė ai qė vjen nė emėr tė Zotit; ne ju bekojmė nga shtėpia e Zotit.

27

Zoti ėshtė Perėndia dhe ka bėrė qė mbi ne tė shkėlqejė drita e tij; lidheni viktimėn e flijimit nė brirėt e altarit.

28

Ti je Perėndia im, unė do tė tė kremtoj; ti je Perėndia im, unė do tė tė pėrlėvdoj.

29

Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

Psalmet 119