Bibla Shqip

Psalmet 118

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 119

1

Lum ata qė kanė njė rrugė pa njollė dhe qė ecin me ligjin e Zotit.

2

Lum ata qė respektojnė mėsimet e tij, qė e kėrkojnė me gjithė zemėr

3

dhe nuk kryejnė tė keqen, por ecin nė rrugėt e tij.

4

Ti na ke urdhėruar tė respektojmė urdhėrimet e tua me kujdes.

5

Oh, rrugėt e mia qofshin tė qėndrueshme nė respektimin e statuteve tė tua.

6

Atėherė nuk do tė turpėrohem, kur tė kem parasysh tė gjitha urdhėrimet e tua.

7

Do tė tė kremtoj me zemėr tė drejtė ndėrsa mėsoj dekretet e tua tė drejta.

8

Do tė respektoj statutet e tua, mos mė braktis plotėsisht.

9

Si mundet njė i ri tė bėjė rrugėn e tij tė pastėr? Duke e ruajtur me fjalėn tėnde.

10

Tė kam kėrkuar me gjithė zemėr; mos mė lėr tė devijoj nga urdhėrimet e tua.

11

E kam ruajtur fjalėn tėnde nė zemrėn time, qė tė mos mėkatoj kundėr teje.

12

Ti je i bekuar, o Zot, mė mėso statutet e tua.

13

Me buzėt e mia kam numėruar tė gjitha dekretet e gojės sate.

14

Gėzohem duke ndjekur porositė e tua, ashtu sikur tė zotėroja tėrė pasuritė.

15

Do tė mendoj thellė mbi urdhėrimet e tua dhe do tė marrė nė konsideratė shtigjet e tua.

16

Do tė kėnaqem me statutet e tua dhe nuk do ta harroj fjalėn tėnde.

17

Bėji tė mirė shėrbėtorit tėnd, dhe unė do tė jetoj dhe do tė respektoj fjalėn tėnde.

18

Hapi sytė e mi dhe unė do tė sodit mrekullitė e ligjit tėnd.

19

Unė jam i huaji mbi dhe; mos m`i fshih urdhėrimet e tua.

20

Shpirti im tretet nga dėshira e dekreteve tė tua nė ēdo kohė.

21

Ti i qorton kryelartėt, qė janė tė mallkuar, sepse largohen nga urdhėrimet e tua.

22

Hiq prej meje turpin dhe pėrbuzjen, sepse unė i kam respektuar porositė e tua.

23

Edhe sikur princat tė ulen dhe tė flasin kundėr teje, shėrbėtori yt do tė mendohet thellė mbi ligjet e tua.

24

Porositė e tua janė gėzimi im dhe kėshilltarėt e mi.

25

Unė bie pėrmbys nė pluhur; mė ringjall sipas fjalės sate.

26

Tė kam treguar rrugėt e mia, dhe ti mė je pėrgjigjur; mė mėso statutet e tua.

27

Mė bėj qė tė kuptoj rrugėn e urdhėrimeve tė tua, dhe unė do tė mendohem thellė mbi mrekullitė e tua.

28

Jeta ime tretet nė dhimbje; mė jep forcė sipas fjalės sate.

29

Mbamė larg nga gėnjeshtra dhe, nė hirin tėnd, bėmė tė njohur ligjin tėnd.

30

Kam zgjedhur rrugėn e besnikėrisė; i kam vėnė dekretet e tua para vetes.

31

Jam i lidhur me porositė e tua; o Zot, mos lejo qė unė tė hutohem.

32

Do tė veproj nė rrugėn e urdhėrimeve tė tua, sepse ti do tė mė zgjerosh zemrėn.

33

Mė mėso, o Zot, rrugėn e statuteve tė tu dhe unė do ta ndjek deri nė fund.

34

Mė jep mėnēuri dhe unė do ta ruaj ligjin tėnd; po, do ta respektoj me gjithė zemėr.

35

Mė bėj tė ec nė rrugėn e urdhėrimeve tė tua, sepse nė to gjej kėnaqėsinė time.

36

Pėrkule zemrėn time parimeve tė tua dhe jo lakmisė.

37

Largoji sytė e mi nga gjėrat e kota dhe gjallėromė nė rrugėt e tua.

38

Mbaje fjalėn tėnde shėrbėtorit tėnd, qė ka frikė nga ty.

39

Largo nga unė fyerjet e rėnda, qė mė trėmbin, sepse dekretet e tua janė tė mira.

40

Ja, unė dėshiroj me zjarr urdhėrimet e tua; gjallėromė nė drejtėsinė tėnde.

41

Le tė mė arrijė shpirtmadhėsia jote, o Zot, dhe shpėtimi yt sipas fjalės sate.

42

Kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė mė fyen, sepse kam besim te fjala jote.

43

Mos hiq plotėsisht nga goja ime fjalėn e sė vėrtetės, sepse unė kam shpresė te dekretet e tua.

44

Kėshtu do tė respektoj ligjin tėnd vazhdimisht, pėrjetė.

45

Do tė ec nė liri, sepse kėrkoj urdhėrimet e tua.

46

Do tė flas pėr porositė e tua para mbretėrve dhe nuk do tė turpėrohem.

47

Do tė kėnaqem me urdhėrimet e tua, sepse i dua.

48

Do tė ngre duart e mia drejt urdhėrimeve tė tua, sepse i dua, dhe do tė mendohem thellė mbi statutet e tua.

49

Mbaje mend fjalėn qė i ke dhėnė shėrbėtorit tėnd, me tė cilėn me kė bėrė tė kem shpresa.

50

Ky ėshtė pėrdėllimi im nė pikėllim, qė fjala jote mė ka dhėnė jetė.

51

Kryelartėt mė mbulojnė me tallje, por unė nuk largohem nga ligji yt.

52

Mbaj mend dekretet e tua tė lashta, o Zot, dhe kjo mė ngushėllon.

53

Njė indinjatė e madhe mė pushton pėr shkak tė tė pabesėve qė braktisin ligjin tėnd.

54

Statutet e tua kanė qenė kantikėt e mi nė shtėpinė e shtegėtimit tim.

55

O Zot, unė kujtoj emrin tėnd natėn dhe respektoj ligjin tėnd.

56

Kjo ndodh sepse respektoj urdhėrimet e tua.

57

Ti je pjesa ime, o Zot, kam premtuar tė respektoj fjalėt e tua.

58

Tė jam lutur shumė, me gjihė zemėr; ki mėshirė pėr mua sipas fjalės sate.

59

Kam shqyrtuar rrugėt e mia dhe i kam kthyer hapat e mia ndaj urdhėrave tė tua.

60

Pa asnjė mėdyshje nxitova tė respektoj urdhėrimet e tua.

61

Litarėt e tė pabesėve mė kanė mbėshtjellė, por unė nuk e kam harruar ligjin tėnd.

62

Nė mes tė natės ngrihem qė tė tė kremtoj, pėr shkak tė dekreteve tė tua tė drejta.

63

Unė jam shok i gjithė atyre qė kanė frikė prej teje dhe i atyre qė respektojnė urdhėrimet e tua.

64

O Zot, toka ėshtė e mbushur me mirėsinė tėnde; mė mėso statutet e tua.

65

Ti i ke bėrė tė mira shėrbėtorit tėnd, o Zot, sipas fjalės sate.

66

Mė mėso tė gjykoj drejt dhe tė kem njohje, sepse u besoj urdhėrimeve tė tua.

67

Para se tė pikėllohem endesha sa andej e kėndej, por tani ndjek fjalėn tėnde.

68

Ti je i mirė dhe bėn tė mira; mė mėso statutet e tua.

69

Kryelartėt kanė trilluar kundėr meje, por unė do tė respektoj urdhėrimet e tua me gjithė zemėr.

70

Zemra e tyre ėshtė e pandjeshme si dhjami; por unė kėnaqem me ligjin tėnd.

71

Ka qenė njė e mirė pėr mua tė jem pikėlluar, qė kėshtu tė mėsoja statutet e tua.

72

Ligji i gojės sate pėr mua ėshtė mė i ēmuar se mijėra monedha ari dhe argjendi.

73

Duart e tua mė kanė bėrė dhe mė kanė dhėnė trajtė; mė jep zgjuarėsi qė tė mund tė mėsoj urdhėrimet e tua.

74

Ata qė kanė frikė prej teje do tė mė shohin dhe do tė kėnaqen, sepse pata shpresė nė fjalėn tėnde.

75

Unė e di, o Zot, qė dekretet e tua janė tė drejta, dhe qė ti mė ke hidhėruar nė besnikėrinė tėnde.

76

Mirėsia jote qoftė pėrdėllimi im, sipas fjalės qė i ke dhėnė shėrbėtorit tėnd.

77

Ardhshin tek unė dhemshuritė e tua tė mėdha dhe kėshtu paēa mundėsi tė jetoj, sepse ligji yt ėshtė kėnaqėsia ime.

78

U ngatėrrofshin mėndjemėdhenjtė, sepse mė trajtojnė nė mėnyrė tė padrejtė dhe pa arsye; por unė mendohem shumė mbi urdhėrimet e tua.

79

Le tė drejtohen tek unė ata qė kanė frikė nga ti dhe ata qė njohin urdhėrat e tua.

80

Le tė jetė zemra ime e paqortueshme lidhur me statutet e tua, me qėllim qė unė tė mos ngatėrrohem.

81

Shpirti im shkrihet nga dėshira e zjarrtė e shpėtimit tėnd; unė kam shpresė nė fjalėn tėnde.

82

Sytė e mi dobėsohen duke pritur tė shkojė nė vend fjala jote, ndėrsa them: "Kur do tė mė ngushėllosh?".

83

Ndonėse jam bėrė si njė calik i ekspozuar nė tym, nuk i kam harruar statutet e tua.

84

Sa janė ditėt e shėrbėtorit tėnd? Kur do t`u vish hakut atyre qė mė ndjekin?

85

Mėndjemėdhenjtė kanė hapur gropa pėr mua; ata nuk veprojnė sipas ligjit tėnd.

86

Tėrė urdhėrimet e tua meritojnė besim; mė pėrndjekin pa tė drejtė; ndihmomė.

87

Mė kanė eliminuar gati gati nga toka, por unė nuk i kam braktisur urdhėrimet e tua.

88

Gjallėromė sipas mirėsisė sate, dhe unė do tė respektoj porositė e gojės sate.

89

Gjithnjė, o Zot, fjala jote ėshtė e qėndrueshme nė qiejtė.

90

Besnikėria jote vazhdon brez pas brezi; ti e ke vendosur tokėn dhe ajo ekziston.

91

Qielli dhe toka ekzistojnė deri nė ditėn e sotme, sepse ēdo gjė ėshtė nė shėrbimin tėnd.

92

Nė qoftė se ligji yt nuk do tė kishte qenė kėnaqėsia ime, do tė isha zhdukur nė pikėllimin tim.

93

Nuk do t`i harroj kurrė urdhėrimet e tua, sepse me anė tė tyre ti mė ke dhėnė jetėn.

94

Unė jam yti; shpėtomė, sepse kam kėrkuar urdhėrimet e tua.

95

Tė pabesėt mė zėnė pusi qė unė tė vdes, por unė do tė mbėshtetem nė parimet e tua.

96

Pashė caqet e ēdo gjėje tė pėrsour, por urdhėrimi yt nuk ka asnjė cak.

97

Oh, sa shumė e dua ligjin tėnd! Ai ėshtė pėrsiatja ime gjithė ditėn.

98

Urdhėrimet e tua mė bėjnė mė tė urtė se armiqtė e mi, sepse janė gjithnjė me mua.

99

Kuptoj mė shumė se tė gjithė mėsuesit e mi, sepse urdhėrimet e tua janė pėrsiatja ime.

100

Kam mė tepėr zgjuarėsi se pleqtė, sepse respektoj urdhėrimet e tua.

101

Kam pėrmbajtur hapat e mia nga ēdo shteg i keq, pėr tė respektuar fjalėn tėnde.

102

Nuk jam larguar nga dekretet e tua, sepse ti vetė mė ke mėsuar.

103

Sa tė ėmbla janė fjalėt e tua nė gojėn time! Janė mė tė ėmbla se mjalti nė gojėn time.

104

Me anė tė urdhėrimeve tė tua unė pėrfitoj zgjuarėsinė; prandaj urrej ēdo shteg falsiteti.

105

Fjala jote ėshtė njė llambė nė kėmbėn time dhe njė dritė nė shtegun tim.

106

Unė jam betuar dhe do ta mbaj betimin qė tė respektoj dekretet e tua tė drejta.

107

Unė jam shumė i pikėlluar, gjallėromė, o Zot, sipas fjalės sate.

108

O Zot, prano ofertat spontane tė gojės sime dhe mėsomė dekretet e tua.

109

Ndonėse e kam gjithnjė shpirtin nė pėllėmbė tė dorės, nuk e harroj ligjin tėnd.

110

Tė pabesėt mė kanė ngritur kurthe, por unė nuk jam larguar nga udhėrimet e tua.

111

Porositė e tua janė trashėgimia ime pėrjetė; ato janė gėzimi i zemrės sime.

112

Jam zotuar me gjithė zemėr pėr t`i zbatuar nė praktikė statutet e tua pėrjetė, deri nė fund.

113

Unė i urrej njerėzit qė gėnjejnė, por e dua ligjin tėnd.

114

Ti je streha ime dhe mburoja ime; unė shpresoj nė fjalėn tėnde.

115

Largohuni, o njerėz tė kėqij, sepse unė dua tė respektoj urdhėrimet e Perėndisė tim.

116

Mė ndihmo sipas fjalės sate, qė unė tė jetoj, dhe tė mos lejoj tė ketė hutim nė shpresėn time.

117

Pėrforcomė dhe unė do tė shpėtoj, dhe do t`i kem gjithnjė statutet e tua pėrpara syve tė mi.

118

Ti i hedh poshtė tė gjithė ata qė largohen nga statutet e tua, sepse mashtrimi i tyre ėshtė gėnjeshtėr.

119

Ti zhduk si fundėrrina tėrė tė pabesėt e tokės; prandaj unė i dua porositė e tua.

120

Mishi im dridhet i tėri nga frika jote, dhe unė kam frikė nga dekretet e tua.

121

Unė kam bėrė atė qė ėshtė e ndershme dhe e drejtė; mos mė braktis nė duart e shtypėsve tė mi.

122

Jepi siguri dhe mbarėsi shėrbėtorit tėnd, dhe mos lejo qė mėndjemėdhenjtė tė mė shtypin.

123

Sytė e mi dobėsohen duke kėrkuar shpėtimin tėnd dhe fjalėn e drejtėsisė sate.

124

Kujdesu pėr shėrbėtorin tėnd sipas mirėsisė sate dhe mėsomė statutet e tua.

125

Unė jam shėrbėtori yt; mė jep mendje, qė tė mund tė njoh porositė e tua.

126

Éshtė koha, o Zot, qė tė veprosh; ata kanė anuluar ligjin tėnd.

127

Pėr kėtė arėsye unė i dua urdhėrimet e tua mė tepėr se ari; po, mė tepėr se ari i kulluar.

128

Pėr kėtė arėsye i konsideroj tė drejta urdhėrimet e tua dhe urrej ēdo shteg tė gėnjeshtrės.

129

Porositė e tua janė tė mrekullueshme, prandaj shpirti im i respekton.

130

Zbulimi i fjalėve tė tua ndriēon dhe u jep mendje njerėzve tė thjeshtė.

131

Unė hap gojėn time dhe psherėtij, nga dėshira e madhe e porosive tė tua.

132

Kthehu nga unė dhe ki mėshirė pėr mua, ashtu si bėn me ata qė e duan emrin tėnd.

133

Stabilizoi hapat e mia sipas fjalėve tė tua dhe mos lejo qė asnjė paudhėsi tė mė sundojė.

134

Mė ēliro nga shtypja e njerėzve dhe unė do tė respektoj urdhėrimet e tua.

135

Bėj qė tė shkėlqejė fytyra jote mbi shėrbėtorin tėnd dhe mė mėso statutet e tua.

136

Rrėke lotėsh zbresin nga sytė e mi, sepse nuk respektohet ligji yt.

137

Ti je i drejtė, o Zot, dhe dekretet e tua janė tė drejta.

138

Ti i ke pėrcaktuar porositė e tua me drejtėsi dhe me besnikėri tė madhe.

139

Zelli im tė tret, sepse armiqtė e mi kanė harruar fjalėt e tua.

140

Fjala jote ėshtė e pastėr nga ēdo zgjyrė; prandaj shėrbėtori yt e do.

141

Jam i vogėl dhe i pėrbuzur, por nuk i harroi udhėrimet e tua.

142

Drejtėsia jote ėshtė njė drejtėsi e pėrjetshme dhe ligji yt ėshtė i vėrtetė.

143

Ankthi dhe shqetėsimi mė kanė pushtuar, por urdhėrimet e tua janė gėzimi im.

144

Porositė e tua janė tė drejta pėrjetė; mė jep mendje dhe unė do tė jetoj.

145

Unė bėrtas me gjithė zemėr; pėrgjigjmu, o Zot, dhe unė do tė respektoj statutet e tua.

146

Unė tė kėrkoj; shpėtomė, dhe do tė respektoj porositė e tua.

147

Unė zgjohem para agimit dhe bėrtas; unė kam shpresė te fjala jote.

148

Sytė e mi paraprijnė natėn pėr tė menduar thellė fjalėn tėnde.

149

Dėgjo zėrin tim sipas mirėsisė sate; o Zot, gjallėromė sipas dekretit tėnd tė drejtė.

150

Kam afėr vetes ata qė ndjekin tė keqen, por ata janė larg ligjit tėnd.

151

Ti je afėr, o Zot, dhe tė gjitha urdhėrimet e tua janė tė vėrteta.

152

Prej shumė kohe kam mėsuar urdhėrimet e tua, tė cilat i ke vendosur pėrjetė.

153

Merr parasysh pikėllimin tim dhe mė ēliro, sepse nuk e kam harruar ligjin tėnd.

154

Mbro ēėshtjen time dhe mė shpengo; mė gjallėro sipas fjalės sate.

155

Shpėtimi ėshtė larg nga tė pabesėt, sepse ata nuk kėrkojnė statutet e tua.

156

Dhemshuritė e tua janė tė mėdha, o Zot; mė gjallėro sipas dekreteve tė tua tė drejta.

157

Persekutuesit e mi dhe armiqtė e mi janė tė shumtė; por unė nuk largohem nga porositė e tua.

158

I pashė tė pabesėt dhe i urrej, sepse nuk respektojnė fjalėn tėnde.

159

Ki parasysh sa i dua urdhėrimet e tua! O Zot, gjallėromė sipas mirėsisė sate.

160

Shuma e fjalės sate ėshtė e vėrteta; dhe tė gjitha dekretet e tua tė drejta qėndrojnė pėrjetė.

161

Princat mė pėrndjekin pa arėsye, por zemra ime ka shumė frikė nga fjala jote.

162

Unė ndjej njė gėzim tė madh nė fjalėn tėnde, ashtu si ai qė gjen njė plaēkė tė madhe.

163

Urrej dhe s`e shoh dot me sy gėnjeshtrėn, por e dua ligjin tėnd.

164

Tė lėvdoj shtatė herė nė ditė pėr dekretet e tua tė drejta.

165

Paqe tė madhe kanė ata qė e duan ligjin tėnd, dhe nuk ka asgjė qė mund t`i rrėzojė.

166

O Zot, unė shpresoj nė shpėtimin tėnd dhe i zbatoj nė praktikė urdhėrimet e tua.

167

Unė kam respektuar porositė e tua dhe i dua me tė madhe.

168

Kam respektuar urdhėrimet e tua dhe porositė e tua, sepse tė gjitha rrugėt janė para teje.

169

Le tė arrijė deri te ti britma ime, o Zot; me jep mendja sipas fjalės sate.

170

Le tė arrijė deri te ti lutja ime, ēliromė sipas fjalės sate.

171

Buzėt e mia do tė pėrhapin lavde, me qėllim qė ti tė mė mėsosh statutet e tua.

172

Gjuha ime do tė shpallė fjalėn tėnde, sepse tėrė urdhėrimet e tua janė tė drejta.

173

Dora jote mė ndihmoftė, sepse unė kam zgjedhur urdhėrimet e tua.

174

Unė dėshiroj me zjarr shpėtimin tėnd, o Zot, dhe ligji yt ėshtė gėzimi im.

175

Le tė kem mundėsi tė jetoj qė tė tė lėvdoj, dhe le tė mė ndihmojnė dekretet e tua.

176

Unė po endem si njė dele e humbur. Kėrko shėrbėtorin tėnd, sepse unė nuk i harroi urdhėrimet e tua.

Psalmet 120