Bibla Shqip

Psalmet 131

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 132

1

Mbaje mend, o Zot, Davidin dhe tė gjitha mundimet e tij,

2

ashtu si ai iu betua Zotit dhe lidhi kusht me tė Fuqishmin e Jakobit, duke thėnė:

3

"Nuk do tė hyj nė ēadrėn e shtėpisė sime, nuk do tė hipi mbi shtratin tim;

4

nuk do t`i jap gjumė syve tė mi as pushim qepallave tė mia,

5

deri sa tė kem gjetur njė vend pėr Zotin, njė banesė pėr tė Fuqishmin e Jakobit".

6

Ja, dėgjuam tė flitet pėr tė nė Efratah, e gjetėm nė fushat e Jaarit.

7

Le tė shkojmė nė banesėn e tij, le ta adhurojmė pėrpara fronit tė kėmbėve tė tij.

8

Ēohu, o Zot, dhe eja nė vendin ku pushon ti dhe arka e forcės sate.

9

Priftėrinjtė e tu le tė vishen me drejtėsi, dhe le tė kėndojnė nga gėzimi shenjtorėt e tu.

10

Pėr hir tė Davidit, shėrbėtorit tėnd, mos e dėbo fytyrėn e tė vajosurit tėnd.

11

Zoti iu betua Davidit nė tė vėrtetė dhe nuk do tė ndryshojė: "Unė do tė vė mbi fronin tėnd njė fryt tė tė pėrbrendėshmėve tė tua.

12

Nė rast se bijtė e tu do tė respektojnė besėlidhjen time dhe porositė e mia, qė unė do t`u mėsojė atyre, edhe bijtė e tyre do tė ulen pėrjetė mbi fronin tėnd".

13

Duke qenė se Zoti e ka zgjedhur Sionin, ai e ka dashur atė pėr banesėn e tij:

14

"Ky ėshtė vendi im i pushimit pėrjetė; kėtu do tė banoj, sepse e kam dashur.

15

Do tė bekoj fort zahiretė e tij, do t`i ngop me bukė tė varfėrit e tij;

16

do t`i vedh priftėrinjtė e tij me shpėtim, do tė ngazėllojnė shenjtorėt e tij me britma gėzimi.

17

Kėtu do ta rris fuqinė e Davidit dhe do t`i jap njė llambė tė vajosurit tim.

18

Do t`i mbuloj me turp armiqtė e tij, por mbi tė do tė lulėzojė kurora e tij".

Psalmet 133