Bibla Shqip

Psalmet 135

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 136

1

Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė dhe mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

2

Kremtoni Perėndinė e perėndive, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

3

Kremtoni Zotin e zotėrive, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

4

atė qė vetėm bėn mrekulli tė mėdha, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

5

atė qė ka bėrė qiejtė me dituri, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

6

atė qė ka shtrirė tokėn mbi ujėrat, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

7

atė qė ka bėrė ndriēuesit e mėdhenj, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

8

diellin pėr tė sunduar mbi ditėn, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

9

hėnėn dhe yjet pėr tė sunduar mbi natėn, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

10

Ai qė goditi Egjiptasit nė parėbirnitė e tyre, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

11

dhe e nxori Izraelin nga mjedisi i tyre, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

12

me dorė tė fuqishme dhe krah tė shtrirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

13

Atė qė ndau Detin e Kuq nė dy pjesė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

14

dhe e bėrė Izraelin tė kalojė nė mes tė tij, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

15

por fshiu Faraonin dhe ushtrinė e tij nė Detin e Kuq, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

16

Atė qė e ēoi popullin e tij nėpėr shkretėtirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

17

atė qė goditi mbretėr tė mėdhenj, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

18

dhe vrau mbretėr tė fuqishėm, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė;

19

Sihonin, mbretin e Amorejve, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

20

dhe Ogun, mbretin e Bashanit, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

21

Dhe u dha atyre si trashėgimi vendin e tyre, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

22

nė trashėgimi Izraelit, shėrbėtorit tė tij, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

23

Ai u kujtua pėr ne nė kushtet tona tė kėqija, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė,

24

dhe na ēliroi nga armiqtė tanė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

25

Ai i jep ushqim ēdo krijese, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

26

Kremtoni Perėndinė e qiellit, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.

Psalmet 137