Bibla Shqip

Psalmet 136

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 137

1

Atje, pranė lumenjve tė Babilonisė, rrinim ulur dhe qanim, duke kujtuar Sionin;

2

mbi shelgjet e kėsaj toke kishim varur qestet tona.

3

Atje, ata qė na kishin ēuar nė robėri, na kėrkonin fjalėt e njė kėnge, po, ata qė na shtypnin kėrkonin kėngė gėzimi, duke thėnė: "Na kėndoni njė kėngė tė Sionit".

4

Si mund tė kėndonim kėngėt e Zotit nė njė vend tė huaj?

5

Nė rast se tė harroj ty, o Jeruzalem, e harroftė dora ime e djathtė ēdo shkathtėsi;

6

m`u lidhtė gjuha me qiellzėn, nė rast se nuk tė kujtoj ty, nė rast se nuk e vė Jeruzalemin pėrmbi gėzimin tim mė tė madh.

7

Mbaji mėnd, o Zot, bijtė e Edomit, qė ditėn e Jeruzalemit thonin: "Shkatėrrojini, shkatėrrojini qė nga themelet".

8

O bijė e Babilonisė, qė duhet tė shkatėrrohesh, lum ai qė do ta lajė tė keqen qė na ke bėrė!

9

Lum ai qė merr foshnjėt e tua dhe i pėrplas kundėr shkėmbit!

Psalmet 138