Bibla Shqip

Psalmet 140

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 141

1

O Zot, unė tė kėlthas ty; nxito tė mė pėrgjigjesh. Vėri veshin zėrit tim, kur tė kėlthas ty.

2

Le tė arrijė lutja ime para teje si temjani, ngritja e duarve tė mia si flijimi i mbrėmjes.

3

O Zot, vėr njė roje para gojės sime.

4

Mos lejo qė zemra ime tė priret nga asgjė e keqe dhe kėshtu tė kryejė veprime tė kėqija bashkė me ata qė bėjnė paudhėsi; dhe bėj qė unė tė mos ha ushqimet e tyre tė shijshme.

5

Le tė mė rrahė madje i drejti, do tė jetė njė mirėsjellje nga ana e tij; le tė mė qortojė ai, do tė jetė si vaji mbi kokė; koka ime nuk ka pėr ta refuzuar. Por lutja ime vazhdon tė jetė kundėr veprimeve tė tyre tė kėqija.

6

Princat e tyre i hodhėn nga skėrkat dhe ata do t`i dėgjojnė fjalėt e mia, sepse ato janė tė kėndshme.

7

Ashtu si ai qė lėron dhe ēan tokėn, kėshtu kockat tona janė tė pėrhapura nė hyrje tė Sheolit.

8

Por sytė e mia janė drejtuar te ti, o Zot, Zoti im; unė strehohem te ti, mos mė lėr tė pambrojtur.

9

Mė ruaj nga laku qė mė kanė pėrgatitur dhe nga kurthet e njerėzve qė kryejnė paudhėsi.

10

Tė pabesėt rėnēin vetė nė rrjetat e tyre, ndėrsa unė do tė kaloj tutje.

Psalmet 142