Bibla Shqip

Psalmet 143

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 144

1

Bekuar qoftė Zoti, kėshtjella ime, qė i mėson duart e mia pėr luftė dhe gishtėrinjtė e mi pėr betejė.

2

Ai ėshtė hiri im dhe kėshtjella ime, streha ime e lartė dhe ēliruesi im, mburoja ime nė tė cilėn gjej strehė, ai qė ma nėnshtron mua popullin tim.

3

O Zot, ēfarė ėshtė njeriu qė ti tė kujdesesh pėr tė, ose biri i njeriut qė ti ta pėrfillėsh?

4

Njeriu ėshtė si njė frymė dhe ditėt e tij janė si hija qė kalon.

5

Uli qiejtė e tu, o Zot, dhe zbrit, dhe ata do tė nxjerrin tym.

6

Hidh rrufetė dhe shpėrndaji, lėsho shigjetat e tua dhe bėji tė ikin.

7

Shtrije dorėn tėnde nga lart, mė shpėto dhe mė ēliro nga ujėrat e mėdha dhe nga dora e tė huajve,

8

goja e tė cilėve thotė gėnjeshtra dhe dora e djathtė e tyre ėshtė njė e djathtė mashtrimi.

9

O Perėndi, do tė kėndoj njė kantik tė ri, do tė kėndoj lavdet e tua me njė harpė me dhjetė tela.

10

Ti, qė u jep fitoren mbretėrve dhe qė ēliron shėrbėtorin tėnd David nga shpata e kobshme,

11

mė shpėto dhe mė ēliro nga dora e tė huajve, goja e tė cilėve thotė gėnjeshtra dhe dora e djathtė e tyre ėshtė njė e djathtė mashtrimi.

12

Bijtė tanė nė rininė e tyre qofshin si njė bimė e harlisur, dhe bijat tona qofshin si shtylla qosheje, tė gdhendura mirė pėr tė zbukuruar njė pallat.

13

Hambaret tona qofshin plot dhe paēin nga tė gjitha tė mirat; kopetė tona u shtofshin me mijėra dhe dhjetra mijėra nė fushat tona;

14

qetė tanė tėrheqshin ngarkesa tė rėnda dhe mos pastė asnjė sulm tė papritur, dalje tė papritur as britmė nė sheshet tona.

15

Lum ai popull qė ėshtė nė gjendje tė tillė, lum ai popull qė ka pėr Perėndi Zotin.

Psalmet 145