Bibla Shqip

Psalmet 144

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 145

1

Unė do tė tė pėrlėvdoj, o Perėndia im dhe Mbreti im, dhe do tė bekoj emrin tėnd pėrjetė.

2

Do tė tė bekoj ēdo ditė dhe do tė lėvdoj emrin tėnd pėrjetė.

3

Zoti ėshtė i madh dhe i denjė pėr lėvdimin mė tė lartė dhe madhėshtia e tij ėshtė e panjohshme.

4

Njė brez do t`i shpallė lėvdimet e veprave tė tua tjetrit dhe do t`i njoftojė mrekullitė e tua.

5

Do tė mendohem thellė mbi shkėlqimin e lavdishėm tė madhėshtisė sate dhe mbi veprat e tua tė mrekullueshme.

6

Kėto do tė flasin pėr fuqinė e veprave tė tua tė tmerrshme, dhe unė do tė tregoj madhėshtinė tėnde.

7

Ata do tė shpallin kujtimin e mirėsisė sate tė madhe dhe do tė kėndojnė me gėzim drejtėsinė tėnde.

8

Zoti ėshtė i dhemshur dhe mėshirplot, i ngadalshėm nė zemėrim dhe i madh nė mirėsi.

9

Zoti ėshtė i mirė me tė gjithė dhe plot dhemshuri pėr tė gjitha veprat e tij.

10

Tėrė veprat e tua do tė tė kremtojnė, o Zot, dhe shenjtorėt e tu do tė tė bekojnė.

11

Ata do tė flasin pėr lavdinė e mbretėrisė sate dhe do tė tregojnė pėr fuqinė tėnde,

12

pėr t`u bėrė tė njohura bijve tė njerėzve mrekullitė e tua dhe shkėlqimin e madhėrishėm tė mbretėrisė sate.

13

Mbretėria jote ėshtė njė mbretėri pėrjet dhe sundimi yt vazhdon brez pas brezi.

14

Zoti pėrkrah tėrė ata qė rrėzohen dhe ngre pėrsėri nė kėmbė tėrė ata qė janė rrėzuar.

15

Sytė e tė gjithėve shikojnė drejt teje duke pritur, dhe ti u jep atyre ushqimin nė kohėn e duhur.

16

Ti e hap dorėn tėnde dhe plotėson dėshirėn e ēdo qėnieje tė gjallė.

17

Zoti ėshtė i drejtė nė tė gjitha rrugėt e tij dhe dashamirės nė tė gjitha veprat e tij.

18

Zoti ėshtė pranė gjithė atyre qė kėrkojnė, pranė gjithė atyre qė e kėrkojnė nė tė vėrtetė.

19

Ai kėnaq dėshirėn e atyre qė kanė frikė prej tij, dėgjon britmėn dhe i shpėton.

20

Zoti mbron tė gjithė ata qė e duan dhe do tė shkatėrrojė tė gjithė tė pabesėt.

21

Goja ime do tė tregojė lėvdimin e Zotit, dhe ēdo qėnie do tė bekojė emrin e tij tė shenjtė pėrjetė.

Psalmet 146