Bibla Shqip

Psalmet 147

Psalmet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 148

1

Aleluja. Lėvdoni Zotin nga qiejtė, lėvdojeni nė vendet shumė tė larta.

2

Lėvdojeni, ju tė gjithė engjėjt e tij, lėvdojeni ju mbarė ushtritė e tij.

3

Lėvdojeni, o diell dhe hėnė, lėvdojeni, ju mbarė yje tė ndritshme.

4

Lėvdojeni, ju qiej tė qiejve, dhe ju ujėra pėrmbi qiejtė.

5

Tėrė kėto gjėra le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse ai dha urdhėr dhe ato u krijuan.

6

Ai i ka vendosur pėrjetė, nė pėrjetėsi; por ka bėrė njė statut qė nuk do tė kalojė kurrė.

7

Lėvdojeni Zotin nga toka, ju pėrbindėsh tė detit dhe mbarė oqeane,

8

zjarr dhe breshėr, borė dhe re, ajėr i shtrėngatės qė zbaton urdhėrat e tij,

9

mbarė male dhe kodra, mbarė dru frutorė dhe kedra;

10

ju mbarė kafshė tė egra dhe shtėpiake, rrėshqanorė dhe zogj me krahė;

11

ju mbretėr tė dheut dhe mbarė popuj, princa dhe gjyqtarė tė tokės;

12

tė rinj dhe vajza, pleq dhe fėmijė.

13

Le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse vetėm emri i tij pėrlėvdohet. Lavdia e tij qėndron pėrmbi tokėn dhe qiejtė.

14

Ai e ka rritur forcėn e popullit tė tij, njė arsye kjo lėvdimi pėr tė gjithė shenjtorėt e tij, pėr bijtė e Izraelit, njė popull i afėrt pėr tė. Aleluja.

Psalmet 149