Bibla Shqip

Fjalėt e urta 1

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Biri im, nė rast se pranon fjalėt e mia dhe i quan thesar urdhėrimet e mia,

2

duke i vėnė veshin diturisė dhe duke e prirur zemrėn ndaj arsyes;

3

po, nė rast se kėrkon me ngulm gjykimin dhe ngre zėrin pėr tė siguruar mirėkuptim,

4

nė rast se e kėrkon si argjendin dhe fillon tė rrėmosh si pėr njė thesar tė fshehur,

5

atėherė do tė ndjesh frikėn e Zotit dhe ke pėr tė gjetur kuptimin e Perėndisė.

6

Sepse Zoti jep diturinė; nga goja e tij rrjedhin njohuria dhe arsyeja.

7

Ai mban rezervė pėr njerėzit e drejtė njė ndihmė tė fuqishme, njė mburojė pėr ata qė ecin me ndershmėri

8

pėr tė mbrojtur shtigjet e drejtėsisė dhe pėr tė ruajtur rrugėn e shenjtorėve tė tij.

9

Atėherė do tė kuptosh drejtėsinė, barazinė, ndershmėrinė dhe tėrė rrugėt e sė mirės.

10

Kur dituria tė tė hyjė nė zemėr, edhe njohja do tė jetė e kėndshme pėr shpirtin tėnd,

11

tė menduarit do tė kujdeset pėr ty dhe gjykimi do tė tė mbrojė,

12

pėr tė tė ēliruar nga rruga e keqe, nga njerėzit qė flasin pėr gjėra tė kėqija,

13

nga ata qė braktisin shtigjet e ndershmėrisė pėr tė ecur nė rrugėt e territ,

14

qė gėzohen kur bėjnė tė keqen dhe ndjejnė kėnaqėsi nė ēoroditjet e njeriut tė keq,

15

shtigjet e tė cilit janė tė shtrembėra dhe rrugėt dredha-dredha,

16

pėr tė tė shpėtuar nga gruaja qė ka shkelur kurorėn, nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė mikluese,

17

qė ka braktisur shokun e rinisė sė saj dhe ka harruar marrėveshjen e lidhur me Perėndinė.

18

Sepse shtėpia e saj zbret drejt vdekjes dhe shtigjet e saj drejt tė vdekurve.

19

Asnjė prej atyre qė shkojnė tek ajo nuk kthehet, asnjė nuk i arrin shtigjet e jetės.

20

Kėshtu do tė mund tė ecėsh nė rrugėn e tė mirėve dhe do tė mbetesh nė shtigjet e tė drejtėve.

21

Sepse njerėzit e drejtė do tė banojnė tokėn dhe ata tė ndershėm do tė qėndrojnė aty;

22

por tė pabesėt do tė shfarosen nga toka dhe shkelėsit do tė hiqen prej saj.

Fjalėt e urta 3