Bibla Shqip

Fjalėt e urta 2

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Biri im, mos harro mėsimet e mia dhe zemra jote le tė ruajė urdhėrimet e mia,

2

sepse do tė tė shtohen ditė tė gjata, vite jete dhe paqeje.

3

Mirėsia dhe e vėrteta mos tė lėnēin kurrė; lidhi rreth qafės, shkruaji mbi tabelėn e zemrės sate;

4

do tė gjesh kėshtu hir dhe arsye nė sytė e Perėndisė dhe tė njerėzve.

5

Ki besim tek Zoti me gjithė zemėr dhe mos u mbėshtet nė gjykimin tėnd;

6

pranoje nė tė gjitha rrugėt e tua, dhe ai do tė drejtojė shtigjet e tua.

7

Mos e mbaj veten tė ditur nė sytė e tu, ki frikė nga Zoti dhe hiq dorė nga e keqja;

8

kjo do tė jetė shėrim pėr nervat e tua dhe freskim pėr kockat e tua.

9

Ndero Zotin me pasurinė tėnde dhe me prodhimet e para tė ēdo tė ardhure qė ke;

10

hambarėt e tu tė grurit do tė jenė plot e pėrplot dhe vozat e tua do tė gufojnė me musht.

11

Biri im, mos e pėrēmo ndėshkimin e Zotit dhe mos urre qortimin e tij,

12

sepse Zoti qorton atė qė do, si njė baba djalin qė atij i pėlqen.

13

Lum ai njeri qė ka gjetur diturinė dhe njeriu qė ka pėrftuar arsyen.

14

Sepse fitimi i tij ėshtė mė i mirė se fitimi i argjendit dhe fryti i tij vlen mė tepėr se ari i kulluar.

15

Ajo ėshtė mė e ēmuar se perlat dhe mbarė gjėrat mė tė kėndshme nuk mund tė barazohen me tė.

16

Gjatėsia e jetės ėshtė nė tė djathtė tė saj, pasuria dhe lavdia nė tė majtė tė saj.

17

Rrugėt e saj janė rrugė tė kėnaqshme dhe nė tė tėrė shtigjet e saj mbretėron paqja.

18

Ajo ėshtė njė dru i jetės pėr ata qė e kapin dhe lum ata qė mbahen fort atje.

19

Me diturinė Zoti krijoi tokėn dhe me zgjuarėsinė i bėri tė qėndrueshėm qiejtė.

20

Me diturinė e tij u hapėn humnerat dhe retė japin vesė.

21

Biri im, kėto gjėra mos u largofshin kurrė nga sytė e tu. Mbaje diturinė dhe tė menduarit.

22

Ato do tė jenė jetė pėr shpirtin tėnd dhe njė zbukurim nė qafėn tėnde.

23

Atėherė do tė ecėsh i sigurt nė rrugėn tėnde dhe kėmba jote nuk do tė pengohet.

24

Kur do tė biesh pėr tė fjetur, nuk do tė kesh frikė; po, do tė biesh dhe gjumi yt do tė jetė i ėmbėl.

25

Nuk do tė druash llahtarėn e papritur, as shkatėrrimin e tė pabesėve kur do tė ndodhė,

26

sepse Zoti do tė jetė pranė teje dhe do tė pengojė qė kėmba jote tė kapet nė ndonjė lak.

27

Mos i refuzo tė mirėn atij qė i takon, kur e ke nė dorė ta bėsh.

28

Mos i thuaj tė afėrmit tėnd: "Shko dhe kthehu; do tė tė jap nesėr", kur e ke me vete gjėnė e nevojshme.

29

Mos kurdis asnjė tė keqe kundėr tė afėrmit tėnd, ndėrsa ai banon me besim bashkė me ty.

30

Mos bėj padi kundėr askujt pa shkak; po tė jetė se nuk tė ka bėrė asnjė tė keqe.

31

Mos ki zili njeriun e dhunshėm dhe mos zgjidh asnjė nga rrugėt e tij,

32

sepse Zoti e neverit njeriun e ēoroditur, por kėshilla e tij ėshtė pėr njerėzit e ndershėm.

33

Mallkimi i Zotit ėshtė nė shtėpinė e tė pabesit, por ai bekon banesėn e tė drejtėve.

34

Me siguri ai tallet me tallėsit, por i fal tė pėrvuajturit.

35

Njerėzit e urtė do tė trashėgojnė lavdinė, por poshtėrsia do tė jetė trashėgimia e atyre qė nuk kanė mend.

Fjalėt e urta 4