Bibla Shqip

Fjalėt e urta 4

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Biri im, ki kujdes pėr diturinė time, vėri veshin arsyetimit tim,

2

me qėllim qė ti tė ruash gjykimin dhe buzėt e tua tė fiksojnė diturinė.

3

Sepse buzėt e gruas qė shkel kurorėn nxjerrin mjaltė dhe goja e saj ėshtė mė e butė se vaji;

4

por nė fund ajo ėshtė e hidhur si pelini, e mprehtė si njė shpatė me dy presa.

5

Kėmbėt e saj zbresin drejt vdekjes, hapat e saj ēojnė drejtpėrdrejt nė Sheol.

6

Ajo nuk ecėn nė shtegun e jetės, por ti nuk i jep rėndėsi kėsaj gjėje; rrugėt e saj janė tė gabuara, por ti nuk e kupton.

7

Prandaj tani, bij tė mi, mė dėgjoni dhe mos u largoni nga fjalėt e gojės sime.

8

Mbaje larg prej saj rrugėn tėnde dhe mos iu afro portės sė shtėpisė sė saj,

9

pėr tė mos ua dhėnė tė tjerėve fuqinė tėnde dhe vitet e tua dikujt qė nuk ka mėshirė.

10

Me qėllim qė tė huajt tė mos ngopen me pasurinė tėnde, dhe mundi yt tė mos shkojė nė shtėpinė e njė tė huaji,

11

dhe tė mos rėnkosh kur do tė tė vijė fundi, kur mishi dhe trupi yt do tė jenė tė konsumuar,

12

dhe tė thuash: "Vallė si urreva mėsimin, dhe si e ka pėrēmuar qortimin zemra ime?

13

Nuk dėgjova zėrin e atyre qė mė mėsonin dhe nuk ua vura veshin atyre qė mė udhėzonin.

14

U ndodha pothuajse nė njė tė keqe tė plotė nė mes tė turmės dhe tė kuvendit".

15

Pi ujin e sternės sate dhe ujin e rrjedhshėm tė pusit tėnd.

16

A duhet burimet e tua tė derdhen jashtė, si rrėke uji nėpėr rrugė?

17

Qofshin vetėm pėr ty dhe jo pėr tė huajtė bashkė me ty.

18

Qoftė i bekuar burimi yt dhe gėzohu me nusen e rinisė sate.

19

Drenushė e dashur dhe gazelė hirplotė, sisėt e saj le tė tė kėnaqin kurdoherė, dhe qofsh vazhdimisht i dhėnė pas dashurisė qė ke pėr tė.

20

Pse vallė, biri im, tė biesh nė dashuri me njė grua qė ka shkelur kurorėn dhe tė rrokėsh gjirin e njė tė huaje?

21

Sepse rrugėt e njeriut janė gjithnjė pėrpara syve tė Zotit, dhe ai vėzhgon tė gjitha shtigjet e tij.

22

I pabesi zihet nga vetė paudhėsitė e tij dhe mbahet nga litarėt e mėkatit tė tij.

23

Ai ka pėr tė vdekur sepse nuk korrigjohet dhe do tė zhduket pėr shkak tė marrėzisė sė tij.

Fjalėt e urta 6