Bibla Shqip

Fjalėt e urta 6

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Biri im, ruaji fjalėt e mia dhe urdhėrimet e mia nė veten tėnde,

2

Ruaji urdhėrimet e mia dhe ke pėr tė jetuar; ruaji mėsimet e mia si bebja e syve tė tu.

3

Lidhi ndėr gishta, shkruaji mbi tabelėn e zemrės sate.

4

Thuaji diturisė: "Ti je motra ime" dhe quaje "shok" gjykimin,

5

me qėllim qė tė tė ruajnė nga gruaja e tjetrit nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė lajkatare.

6

Nga dritarja e shtėpisė sime shikoja nėpėr parmakėt prej hekuri

7

dhe pashė midis budallenjve; dallova midis tė rinjve njė djalė tė ri qė s`kishte gjykim,

8

qė kalonte nėpėr rrugė pranė qoshes tė gruas sė huaj dhe drejtohej nga shtėpia e saj,

9

nė muzg, kur po ngryste dita, ndėrsa zbriste nata e zezė dhe e errėt.

10

I doli para njė grua e veshur si prostitutė dhe dinake;

11

ajo ėshtė turbulluese dhe provokuese, dhe nuk di t`i mbajė kėmbėt nė shtėpinė e saj;

12

herė mbi rrugė, herė nė sheshet qėndron nė pritė nė ēdo qoshe.

13

Kėshtu e zuri dhe e puthi, pastaj me paturpėsi tha:

14

"Duhet tė bėja flijimet e falenderimit; pikėrisht sot i plotėsova zotimet e mia;

15

prandaj tė dola para qė tė tė kėrkoj dhe tė gjeta.

16

E zbukurova shtratin tim me njė mbulesė si sixhade, me li tė ngjyrosur nga Egjipti;

17

e parfumova shtratin tim me mirrė, me aloe dhe me kanellė.

18

Eja, tė dehemi me dashuri deri nė mėngjes, tė kėnaqemi nė qejfe dashurie,

19

sepse burri im nuk ėshtė nė shtėpi, por ka shkuar nė njė udhėtim tė gjatė;

20

ka marrė me vete njė thes tė vogėl me pare dhe do tė kthehet nė shtėpi vetėm kur tė jetė hėna e plotė".

21

Ajo e mashtroi me fjalė bindėse, e tėrhoqi me ėmbėlsinė e buzėve tė saj.

22

Ai e ndoqi pa mėdyshje, si njė ka qė shkon nė thertore, si njė i lidhur nė dėnimin e budallait,

23

deri sa njė shigjetė nuk i shpon mėlēinė; ai nxiton si njė zog, pa ditur qė njė lak ėshtė ngritur kundėr jetės sė tij.

24

Prandaj, bij tė mi, mė dėgjoni, kushtojuni kujdes fjalėve tė gojės sime.

25

Zemra jote tė mos shkojė pas rrugėve tė saj, mos devijo nėpėr shtigjet e saj,

26

sepse ka rrėzuar shumė tė plagosur pėr vdekje, dhe tėrė ata qė ajo ka vrarė ishin burra tė fortė.

27

Shtėpia e saj ėshtė rruga e Sheolit qė zbret nė thellėsitė e vdekjes.

Fjalėt e urta 8