Bibla Shqip

Fjalėt e urta 21

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 22

1

Njė nam i mirė ėshtė mė i pėlqyeshėm se pasuritė e mėdha, dhe hiri ėshtė mė i pėlqyeshėm se argjendi dhe ari.

2

I pasuri dhe i varfėri kanė kėtė tė pėrbashkėt: tė dy i ka bėrė Zoti.

3

Njeriu i matur e shikon tė keqen dhe fshihet; por njerėzit naivė shkojnė tutje dhe dėnohen.

4

Ēmimi i pėrvujtėrisė ėshtė frika e Zotit, pasuria, lavdia dhe jeta.

5

Ferra dhe leqe gjenden nė udhėn e tė ēoroditurit; kush kujdeset pėr jetėn e vet rri larg tyre.

6

Mėsoji fėmijės rrugėn qė duhet tė ndjekė, dhe ai nuk do tė largohet prej saj edhe kur tė plaket.

7

I pasuri sundon mbi tė varfėrit, dhe huamarrėsi ėshtė skllav i huadhėnėsit.

8

Kush mbjell padrejtėsi ka pėr tė korrur telashe dhe shufra e zemėrimit tė tij do tė asgjesohet.

9

Njeriu me sy dashamirės do tė bekohet, sepse i jep bukė tė varfėrit.

10

Pėrzėre tallėsin dhe grindjet do tė ikin bashkė me tė; po, grindjet dhe fyerjet do tė pushojnė.

11

Kush e do pastėrtinė e zemrės dhe ka hir mbi buzėt do ta ketė shok mbretin.

12

Sytė e Zotit ruajnė dijen, por ai i bėn tė kota fjalėt e tė pabesit.

13

Pėrtaci thotė: "Jashtė ka njė luan; do tė vritem rrugės".

14

Goja e gruas qė shkel kurorėn ėshtė njė gropė e thellė; ai qė ka zemėruar Zotin do tė bjerė nė tė.

15

Marrėzia lidhet me zemrėn e fėmijės, por shufra e korrigjimit do ta largojė prej saj.

16

Ai qė shtyp tė varfėrin pėr t`u pasuruar dhe ai qė i jep tė pasurit, me siguri do tė varfėrohet.

17

Vėru veshin dhe dėgjo fjalėt e tė urtėve, dhe jepja zemrėn dijes sime.

18

sepse pėr ty do tė jetė e kėndshme t`i ruash nė intimitetin tėnd dhe t`i kesh tė gjitha gati mbi buzėt e tua.

19

Me qėllim qė besimin tėnd ta kesh te Zoti, sot tė kam mėsuar, po, pikėrisht ty.

20

A nuk tė kam shkruar nė tė kaluarėn aforizma qė kanė tė bėjnė me kėshillimin dhe diturinė,

21

nė mėnyrė qė tė njohėsh sigurinė e fjalėve tė sė vėrtetės, me qėllim qė t`u pėrgjigjesh me fjalė tė vėrteta atyre qė tė dėrgojnė?

22

Mos e vidh tė varfėrin, sepse ėshtė i varfėr, dhe mos e shtyp tė mjerin te porta,

23

sepse Zoti do tė mbrojė ēėshtjen e tyre dhe do t`u heqė jetėn atyre qė i kanė zhveshur.

24

Mos lidh miqėsi me njeriun zemėrak dhe mos u shoqėro me njeriun idhnak,

25

qė tė mos mėsosh rrugėt e tij dhe tė mos gjesh njė kurth pėr shpirtin tėnd.

26

Mos u bėj si ata qė japin dorėn si garanci, qė bėhen garant pėr borxhet e tė tjerėve.

27

Nė qoftė se nuk ke asgjė me se tė paguash, pse duhet tė tė heqė shtratin poshtė vetes?

28

Mos e luaj kufirin e vjetėr, tė vendosur nga etėrit e tu.

29

A ke parė njė njeri tė papėrtueshėm nė punėn e tij? Ai do tė paraqitet nė prani tė mbretit dhe nuk do tė qėndrojė para njerėzve tė humbur.

Fjalėt e urta 23