Bibla Shqip

Fjalėt e urta 23

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Mos i ki zili njerėzit e kėqij dhe mos dėshiro tė rrish me ta,

2

sepse zemra e tyre mendon pėr grabitje dhe buzėt e tyre thonė se do tė bėjnė tė keqen.

3

Shtėpia ndėrtohet me dituri dhe bėhet e qėndrueshme me maturi.

4

Me dijen mbushen dhomat me lloj-lloj tė mirash tė ēmueshme dhe tė pėlqyeshme.

5

Njeriu i urtė ėshtė plot forcė, dhe njeriu qė ka dituri e rrit fuqinė e tij.

6

Sepse me kėshilla tė urta do tė mund tė bėsh luftėn tėnde, dhe nė numrin e madh tė kėshilltarėve ėshtė fitorja.

7

Dituria ėshtė shumė e lartė pėr budallanė; ai nuk e hap kurrė gojėn te porta e qytetit.

8

Kush mendon tė bėjė keq do tė quhet mjeshtėr intrigash.

9

Synimi i pamend ėshtė mėkat dhe tallėsi ėshtė njė neveri pėr njerėzit.

10

Po tė mos kesh guxim ditėn e fatkeqėsisė, forca jote ėshtė shumė e pakėt.

11

Ēliro ata qė i tėrheqin drejt vdekjes dhe mbaji ata qė po i ēojnė nė thertore.

12

Po tė thuash: "Ja, ne nuk e dinim", ai qė peshon zemrat a nuk e shikon? Ai qė ruan shpirtin tėnd nuk e di vallė? Ai do t`i japė secilit simbas veprave tė tij.

13

Biri im, ha mjaltin sepse ėshtė i mirė; njė huall mjalti do tė jetė i ėmbėl pėr shijen tėnde.

14

Kėshtu do tė jetė njohja e diturisė pėr shpirtin tėnd. Nė rast se e gjen, do tė ketė njė tė ardhme dhe shpresa jote nuk do tė shkatėrrohet.

15

O i pabesė, mos ngre kurthe kundėr banesės sė njeriut tė drejtė, mos shkatėrro vendin ku ai pushon,

16

sepse i drejti bie shtatė herė dhe ngrihet, kurse tė pabesėt pėrmbysen nė fatkeqėsi.

17

Kur armiku yt bie, mos u gėzo; kur ėshtė shtrirė pėr tokė, zemra jote tė mos gėzohet,

18

me qėllim qė Zoti tė mos shikojė dhe tė mos i vijė keq, dhe tė mos largojė prej tij zemėrimin e vet.

19

Mos u zemėro pėr shkak tė atyre qė bėjnė tė keqen dhe mos i ki smirė tė pabesėt,

20

sepse nuk do tė ketė tė ardhme pėr tė keqin; llamba e tė pabesėve do tė fiket.

21

Biri im, ki frikė nga Zoti dhe nga mbreti; mos u bashko me ata qė duan tė ndryshojnė;

22

mjerimi i tyre do tė vijė papritmas, dhe shkatėrrimin e tė dy palėve kush e njeh?

23

Edhe kėto gjėra janė pėr tė urtit. Nuk ėshtė mirė tė kesh preferenca personale nė gjykim.

24

Ai qė i thotė tė pabesit: "Ti je i drejtė", do tė mallkohet nga popujt dhe kombet do ta nėmin.

25

Por ata qė e qortojnė tė pabesin do tė gjejnė kėnaqėsi dhe mbi ta do tė zbresin bekimet mė tė mira.

26

Ai qė jep njė pėrgjigje tė drejtė jep njė tė puthur mbi buzėt.

27

Vėr nė vijė punėt e tua tė jashtme, vėr nė rregull arat e tua dhe pastaj ndėrto shtėpinė tėnde.

28

Mos dėshmo pa arsye kundėr tė afėrmit tėnd dhe mos gėnje me buzėt e tua.

29

Mos thuaj: "Ashtu si ma bėri mua, kėshtu do t`ia bėj edhe unė; do t`ia kthej simbas sjelljes sė tij".

30

Kalova pranė arės sė pėrtacit dhe pranė vreshtit tė njeriut qė s`ka mend;

31

dhe ja, kudo rriteshin ferrat, ferrishtet e zinin tokėn dhe muri prej gurėsh ishte shembur.

32

Duke parė kėtė, u mendova me kujdes; nga sa pashė nxora njė mėsim:

33

tė flesh pak, tė dremitėsh pak, tė rrish pak me duar nė ije pėr tė pushuar;

34

kėshtu varfėria jote do tė vijė si njė vjedhės dhe skamja jote si njė njeri i armatosur.

Fjalėt e urta 25