Bibla Shqip

Fjalėt e urta 24

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 25

1

Edhe kėto janė fjalė tė urta tė Salomonit, tė transkriptuara nga njerėzit e Ezekias, mbretit tė Judės.

2

Éshtė lavdi e Perėndisė tė fshehėsh njė gjė, por ėshtė lavdi e mbretėrve ta hetosh atė.

3

Qiejtė pėr lartėsinė e tyre, toka pėr thellėsinė e saj dhe zemra e mbretėrve janė tė panjohshėm.

4

Hiq zgjyrėn nga argjendi dhe ka pėr tė dalė njė enė pėr argjendarin.

5

Largo tė pabesin nga prania e mbretit dhe froni i tij do tė bėhet i qėndrueshėm nė drejtėsi.

6

Mos u pėrlėvdo nė prani tė mbretit dhe mos zėr vendin e njerėzve tė mėdhenj,

7

sepse ėshtė mė mirė tė thuhet: "Ngjitu kėtu lart", se sa tė tė ulin pėrpara princit, qė sytė e tu kanė parė.

8

Mos bėj padi me tepėr nxitim, sepse nė fund nuk do tė dish ēfarė tė bėsh, kur i afėrmi yt do tė tė ketė bėrė me turp.

9

Diskutoje padinė tėnde kundėr tė afėrmit tėnd, por mos e zbulo sekretin e njė tjetri,

10

me qėllim qė ai qė tė dėgjon tė mos tė tė diskreditojė dhe nami yt tė njolloset pėr gjithnjė.

11

Njė fjalė e thėnė nė kohėn e duhur ėshtė si molla tė arta mbi njė enė argjendi.

12

Pėr njė vesh tė bindur, njė i urtė qė qorton ėshtė si njė vath i artė, njė zbukurim prej ari tė kulluar.

13

Njė lajmėtar besnik ėshtė, pėr ata qė e dėrgojnė, si freskia e borės nė kohėn e korrjes, sepse ai e freskon shpirtin e zotit tė tij.

14

Ai qė mburret duke gėnjyer se ka bėrė njė dhuratė ėshtė si retė dhe era pa shi.

15

Me durimin i mbushet mendja njė princi dhe gjuha e ėmbėl thyen kockat.

16

Nė rast se gjen mjaltė, ha aq sa tė mjafton, me qėllim qė tė mos dendesh dhe pastaj tė vjellėsh.

17

Shko rrallė nė shtėpinė e tė afėrmit tėnd, qė ai tė mos mėrzitet me ty sa tė tė urrejė.

18

Njeriu qė deponon gėnjeshtra kundėr tė afėrmit tė tij ėshtė si njė topuz, njė shpatė dhe njė shigjetė e mprehtė.

19

Besimi te njė njeri i pabesė ditėn e fatkeqėsisė ėshtė si njė dhėmb i thyer dhe njė kėmbė e ndrydhur.

20

Kush i kėndon kėngė njė zemre tė pikėlluar ėshtė si ai qė heq rrobat e tij nė njė ditė tė ftohtė dhe si uthulla mbi sodėn.

21

Nė qoftė se armiku yt ka uri, jepi bukė pėr tė ngrėnė, dhe nė se ka etje, jepi ujė pėr tė pirė,

22

sepse kėshtu do tė grumbullosh thėngjij mbi kokėn e tij, dhe Zoti do tė tė shpėrblejė.

23

Era e veriut sjell shiun, dhe gjuha qė shpif tinėz e bėn fytyrėn tė indinjuar.

24

Éshtė mė mirė tė banosh nė cep tė njė ēatie se sa nė njė shtėpi bashkė me njė grua grindavece.

25

Njė lajm i mirė nga njė vend i largėt ėshtė si ujė i freskėt pėr njė njeri tė lodhur dhe tė etur.

26

I drejti qė dridhet pėrpara tė pabesit ėshtė si njė burim i turbullt dhe njė pus i ndotur.

27

Tė hash shumė mjaltė nuk ėshtė mirė, dhe tė kėrkosh lavdinė tėnde nuk ėshtė lavdi.

28

Njeriu qė nuk di tė frenojė zemėrimin e tij ėshtė si njė qytet i shkrehur pa mure.

Fjalėt e urta 26