Bibla Shqip

Fjalėt e urta 26

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Mos u mburr me ditėn e nesėrme, sepse nuk di atė qė mund tė sjellė njė ditė.

2

Le tė tė lėvdoj njė tjetėr dhe jo goja jote, njė i huaj dhe jo buzėt e tua.

3

Guri peshon dhe rėra ėshtė e rėndė, por zemėrimi i budallait peshon mė tepėr se tė dyja bashkė.

4

Tėrbimi ėshtė mizor dhe zemėrimi ėshtė i furishėm, por kush mund t`i bėjė ballė xhelozisė?

5

Mė mirė njė qortim i hapur se njė dashuri e fshehur.

6

Besnike janė plagėt e njė shoku, dhe tė rreme tė puthurat e njė armiku.

7

Kush ėshtė i ngopur pėrēmon huallin e mjaltit; por pėr atė qė ka uri ēdo gjė e hidhur ėshtė e ėmbėl.

8

Si zogu qė endet larg folesė sė tij, kėshtu ėshtė njeriu qė endet larg shtėpisė sė tij.

9

Vaji dhe parfumi gėzojnė zemrėn, kėshtu bėn ėmbėlsia e njė shoku me kėshillat e tij tė pėrzėrmėrta.

10

Mos e braktis mikun tėnd as mikun e atit tėnd dhe mos shko nė shtėpinė e vėllait tėnd ditėn e fatkeqėsisė sate; ėshtė mė mirė njė qė banon afėr se sa njė vėlla larg.

11

Biri im, ji i urtė dhe gėzo zemrėn time, kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė pėrflet kundėr meje.

12

Njeriu mendjemprehtė e shikon tė keqen dhe fshihet, por naivėt shkojnė tutje dhe ndėshkohen.

13

Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj.

14

Ai qė bekon tė afėrmin e tij me zė tė lartė nė mėngjes herėt, do t`ia zėnė si mallkim.

15

Pikėllimi i vazhdueshėm nė njė ditė shiu tė madh dhe njė grua grindavece i ngjasin njera tjetrės.

16

Kush arrin ta pėrmbajė, mban erėn dhe zė vajin me dorėn e tij tė djathtė.

17

Hekuri mpreh hekurin, kėshtu njeriu mpreh fytyrėn e shokut tė tij.

18

Kush kujdeset pėr fikun do tė hajė frytin e tij, dhe ai qė i shėrben zotit tė tij do tė nderohet.

19

Ashtu si nė ujė fytyra pasqyron fytyrėn, kėshtu zemra e njeriut e tregon njeriun.

20

Sheoli dhe Abadoni janė tė pangopur, dhe tė pangopur janė gjithashtu sytė e njerėzve.

21

Poēja ėshtė pėr argjendin dhe furra pėr arin, kėshtu njeriu provohet nga lėvdata qė merr.

22

Edhe sikur ta shtypje budallanė nė njė havan bashkė me grurė me dygeēin e tij, budallallėku nuk do tė largohej prej tij.

23

Pėrpiqu tė njohėsh mirė gjendjen e deleve tė tua dhe ki kujdes pėr kopetė e tua,

24

sepse pasuritė nuk zgjatin pėrherė, dhe as njė kurorė nuk vazhdon brez pas brezi.

25

Kur merret bari i thatė dhe del bari i njomė dhe mblidhet forazhi i maleve,

26

qengjat do tė furnizojnė rrobat e tua, cjeptė ēmimin e njė are

27

dhe dhitė mjaft qumėsht pėr ushqimin tėnd, pėr ushqimin e shtėpisė sate dhe pėr tė mbajtur shėrbėtoret e tua.

Fjalėt e urta 28