Bibla Shqip

Fjalėt e urta 30

Fjalėt e urta

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 31

1

Fjalė tė mbretit Lemuel, mesazhi profetik me tė cilin e mėsoi e ėma.

2

Ēfarė tė tė them, biri im? Ēfarė tė tė them, biri i barkut tim? Ēfarė tė tė them, bir i zotimeve tė mia?

3

Mos ua jep forcėn tėnde grave as jetėn tėnde asaj qė shkatėrron mbretėrit.

4

Nuk u shkon mbretėrve, o Lemuel, nuk u shkon mbretėrve tė pinė verė as princave tė dėshirojnė pije dehėse,

5

sepse duke pirė tė mos harrojnė ligjin dhe tė mos shtrembėrojnė tė drejtėn e tė pikėlluarve.

6

Jepini pije dehėse atij qė ėshtė duke vdekur dhe verė atij qė e ka zemrėn tė hidhėruar.

7

Le tė pijė pėr tė harruar varfėrinė e tij dhe pėr tė mos kujtuar mė hallet e tij.

8

Hape gojėn tėnde nė favor tė memecit, nė mbrojtje tė tė gjithė atyre qė janė lėnė pas dore.

9

Hape gojėn tėnde, gjyko me drejtėsi dhe mbro ēėshtjen e tė mjerit dhe tė nevojtarit.

10

Kush do tė gjejė njė grua tė fortė dhe tė virtytshme? Vlera e saj ėshtė shumė mė e madhe nga ajo e margaritarėve.

11

Zemra e burrit tė saj ka besim tek ajo, dhe do tė ketė gjithnjė fitime.

12

Ajo i bėn tė mira dhe jo tė keqe tėrė ditėt e jetės sė saj.

13

Gjen lesh dhe li dhe punon me gėzim me duart e veta.

14

Ajo u pėrngjan anijeve tė tregėtarėve: e sjell ushqimin e saj nga larg.

15

Ēohet qė me natė pėr t`i ndarė ushqimin familjes sė saj dhe pėr t`u dhėnė urdhėrat e nevojshme shėrbėtoreve tė saj.

16

Ajo shikon njė arė dhe e ble; me duart e saj mbjell njė vresht.

17

Ngjesh me forcė ijėt dhe i bėn mė tė fortė krahėt e saj.

18

E kupton qė tregėtia e saj po shkon mbarė dhe llamba e saj e natės nuk i shuhet.

19

Shtrin dorėn mbi furkėn, pėllėmbat e saj zėnė boshtin.

20

I shtrin dorėn tė varfėrit dhe i jep dorėn nevojtarit.

21

Nuk i trembet borės pėr familjen e saj, sepse tėrė ata tė shtėpisė sė vet kanė njė veshje tė dyfishtė.

22

Bėn pėr vete mbulesa si sixhade dhe rrobat e saj janė prej liri shumė tė hollė dhe tė purpurta.

23

Burri i saj nderohet te porta, kur ulet bashkė me pleqtė e vendit.

24

Pėrgatit rroba prej liri dhe i shet, i furnizon me breza tregtarėt.

25

Forca dhe nderi janė rrobat e saj dhe qesh pėr ditėt qė do tė vijnė.

26

Hap gojėn e saj me dituri dhe mbi gjuhėn e saj ėshtė ligji i mirėsisė.

27

Ajo mbikqyr si shkon shtėpia e vet dhe nuk ha bukėn e pėrtacisė.

28

Bijtė e saj ngrihen dhe e shpallin fatlume; edhe burri i saj e lėvdon duke thėnė:

29

"Shumė bija kanė bėrė gjėra tė mėdha, por ti i kalon tė gjitha ato".

30

Hiri ėshtė i rremė dhe bukuria ėshtė e kotė, por gruaja qė ka frikė nga Zoti ėshtė ajo qė do tė lėvdohet.

31

I jepni frytin e duarve tė saj, dhe vet veprat e saj le ta lėvdojnė te portat.

Predikuesi 1