Bibla Shqip

Predikuesi 5

Predikuesi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Éshtė njė e keqe tjetėr qė kam parė nėn diell dhe qė ėshtė e pėrhapur midis njerėzve:

2

dikujt Perėndia i ka dhėnė pasuri, tė mira dhe lavdi, dhe nuk i mungon asgjė nga gjithė ato qė mund tė dėshirojė, por Perėndia nuk i jep mundėsinė t`i gėzojė, por i gėzon njė i huaj. Kjo ėshtė kotėsi dhe njė e keqe e madhe.

3

Nė qoftė se dikujt i lindin njėqind bij dhe jeton shumė vite dhe tė shumta janė ditėt e viteve tė tij, por shpirti i tij nuk ngopet me tė mira dhe nuk ka as varr unė them se njė dėshtim ėshtė mė i lumtur se ai;

4

sepse ka ardhuar mė kot dhe po ikėn nė terr, dhe emri i tij ėshtė mbuluar nga terri.

5

Edhe sikur tė mos e ketė parė as njohur diellin, megjithatė ka mė shumė pushim se tjetri.

6

Po, edhe sikur tė duhej tė jetonte dy herė njė mijė vjet, por pa mundur tė gėzojė tė mirat e tij. A nuk mbarojnė tė gjitha nė po atė vend?

7

Tėrė mundi i njeriut ėshtė pėr gojėn e tij, megjithatė oreksi i tij nuk ngopet kurrė.

8

Ē`pėrfitim ka i urti mbi budallanė? Ē`pėrfitim ka i varfėri nė rast se di tė ecė pėrpara njerėzve tė gjallė?

9

Éshtė mė mirė tė shikosh me sy se sa tė endesh me dėshirėn. Edhe kjo ėshtė kotėsi dhe njė pėrpjekje pėr tė kapur erėn.

10

Ajo qė ėshtė, prej kohe ėshtė quajtur me emrin e vet dhe dihet se ē`ėshtė njeriu, dhe qė nuk mund tė hahet me atė qė ėshtė mė i fortė se ai.

11

Duke qenė se ka shumė gjėra qė e shtojnė kotėsinė, ēfarė pėrfitimi ka prej tyre njeriu?

12

Kush e di nė fakt ē`ėshtė e mirė pėr njeriun nė kėtė jetė, gjatė tėrė ditėve tė jetės sė tij tė kotė qė ai i kalon si njė hije? Kush mund t`i thotė njeriut ēfarė ka pėr tė ndodhur pas tij nėn diell?

Predikuesi 7