Bibla Shqip

Predikuesi 6

Predikuesi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Njė emėr i mirė pėlqehet mė tepėr se njė vaj i parfumuar, dhe dita e vdekjes ėshtė mė e mirė se dita e lindjes.

2

Éshtė mė mirė tė shkosh nė njė shtėpi ku mbahet zi se sa tė shkosh nė njė shtėpi ku ka festė, sepse ky ėshtė fundi i ēdo njeriu, dhe kush rron ka pėr tė vėnė mend.

3

Trishtimi ėshtė mė i mirė nga gazi, sepse pėrpara njė fytyre tė trishtuar zemra bėhet mė e mirė.

4

Zemra e tė urtit ėshtė nė shtėpinė ku mbahet zi, por zemra e budallenjve ėshtė nė njė shtėpi tė gėzuar.

5

Éshtė mė mirė pėr dikė tė dėgjojė qortimin e tė urtit se sa tė dėgjojė kėngėn e budallenjve,

6

sepse ashtu siē ėshtė kėrcitja e shkurreve nėn njė tenxhere, kėshtu ėshtė e qeshura e budallait. Edhe kjo ėshtė kotėsi.

7

Me siguri shtypja e bėn tė pamend njeriun e urtė, dhe dhurata bėn qė tė humbasė arsyen.

8

Mė mirė fundi i njė gjėje se fillimi i saj, dhe mė mirė ai qė ka frymė tė durueshėm se ai qė ka frymė krenar.

9

Mos u nxito nė frymėn tėnd tė zemėrohesh, sepse zemėrimi gjen strehė nė gji tė budallenjve.

10

Mos thuaj: "Si ėshtė e mundur qė ditėt e kaluara ishin mė tė mira nga kėto?", sepse nuk ėshtė urtėsi tė bėsh njė pyetje tė tillė.

11

Dituria ėshtė e mirė bashkė me njė pasuri dhe u sjell pėrfitime atyre qė shohin diellin.

12

Sepse dituria ėshtė njė mbrojtje ashtu si ėshtė paraja; por epėrsia e diturisė qėndron nė kėtė; dituria i bėn tė jetojnė ata qė e zotėrojnė.

13

Konsideroje veprėn e Perėndisė: kush mund tė drejtojė atė qė ai ka bėrė tė shtrėmbėr?

14

Nė ditėn e bollėkut ji i gėzuar, por nė ditėn e fatkqėsisė mendohu thellė. Perėndia ka bėrė si njerėn ashtu dhe tjetrėn, me qėllim qė njeriu tė mos zbulojė asgjė nga ato qė do tė ndodhin pas tij.

15

Pashė gjithēka nė ditėt e kotėsisė sime. Ndodh qė i drejti tė vdesė nė drejtėsinė e vet dhe qė i pabesi tė jetojė gjatė nė ligėsinė e tij.

16

Mos ji tepėr i drejtė as i urtė jashtė mase. Pse kėrkon tė shkatėrohesh?

17

Mos ji tepėr i keq dhe mos u trego budalla. Pse kėrkon tė vdesėsh para kohės sate?

18

Éshtė mirė qė ti tė kapesh pas kėsaj gjėje dhe tė mos heqėsh dorė prej saj, sepse ai qė ka frikė Perėndinė do t`u shmanget tėrė kėtyre gjėrave.

19

Dituria e bėn tė urtin mė tė fortė se dhjetė tė fuqishėm nė njė qytet.

20

Nuk ka nė fakt asnjė njeri tė drejtė mbi tokė qė bėn tė mirėn dhe tė mos mėkatojė.

21

Pėrveē kėsaj mos u vėr veshin tėrė fjalėve qė thuhen, qė tė mos mallkohesh nga shėrbėtori yt,

22

sepse zemra jote gjithashtu e di qė ti vet i ke mallkuar shumė herė tė tjerėt.

23

Unė i hetova tė gjitha kėto gjėra me dituri. Thashė: "Do tė bėhem i urtė", por dituria ėshtė mjaft larg nga unė.

24

Njė gjė qė ėshtė kaq larg dhe kaq e thellė, kush mund ta gjejė?

25

Atėherė e vura zemrėn time tė njohė, tė hetojė dhe tė kėrkojė diturinė dhe shkakun e gjėrave dhe tė njohė ligėsinė e marrėzisė dhe budallallėkun e marrėzisė;

26

dhe gjeta njė gjė mė tė hidhur se vdekja; gruan zemra e sė cilės ėshtė kurth dhe grackė dhe duart e sė cilės janė pranga. Kush i pėlqen Perėndisė i shpėton asaj; por mėkatari do tė kapet nga ajo.

27

Ja ajo qė gjeta", thotė Predikuesi, "duke i shqyrtuar njė pėr njė gjėrat, pėr tė gjetur shkakun e tyre.

28

Atė qė unė po kėrkoj ende, por nuk e kam gjetur; njė burrė ndėr njė mijė e gjeta, por njė grua nė mes gjithė atyre nuk e gjeta.

29

Ja, vetėm kėtė gjeta: Perėndia e ka bėrė njeriun tė drejtė, por njerėzit kanė kėrkuar shumė marifete.

Predikuesi 8