Bibla Shqip

Predikuesi 7

Predikuesi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Kush ėshtė si i urti? Kush e njeh interpretimin e sendeve? Dituria e njeriut bėn qė tė shkėlqejė fytyra e tij dhe e ndryshon ashpėrsinė e fytyrės sė tij.

2

Unė tė jap njė kėshillė: respekto urdhėrin e mbretit pėr shkak tė betimit tė bėrė Perėndisė.

3

Mos u nxito tė largohesh nga prania e tij dhe mos ngul kėmbė nė njė gjė tė keqe, sepse ai bėn tė gjitha gjėrat qė i pėlqen.

4

Nė fakt fjala e mbretit ėshtė e fuqishme; dhe kush mund t`i thotė: "Ēfarė po bėn?".

5

Kush respekton urdhėrin e tij nuk do tė pėsojė asnjė tė keqe; zemra e njeriut tė urtė di nė fakt tė dallojė kohėn dhe gjykimin,

6

sepse pėr ēdo gjė ka njė kohė dhe njė gjykim, dhe ligėsia e njeriut rėndon shumė mbi tė.

7

Sepse ai nuk e di ēfarė ka pėr tė ndodhur; kush nė fakt do t`i tregojė si do tė venė gjėrat?

8

Nuk ka njeri qė tė ketė pushtet mbi frymėn pėr ta pėrmbajtur, apo tė ketė pushtet mbi ditėn e vdekjes. Nuk ka leje nė betejė, dhe padrejtėsia nuk mund tė shpėtojė atė qė e kryen.

9

E pashė tėrė kėtė gjė dhe vura mend pėr tė gjitha gjėrat qė bėhen nėn diell; ka njė kohė kur njė njeri sundon mbi njė tjetėr pėr ta dėmtuar.

10

Pastaj pashė tė pabesėt qė u varrosėn, tė cilėt kishin hyrė dhe kishin dalė nga vendi i shenjtė; edhe ata ishin harruar nė qytetin ku kishin bėrė kėto gjėra. Edhe kjo ėshtė kotėsi.

11

Sepse vendimi kundėr njė veprimi tė keq nuk zbatohet menjėherė, zemra e bijve tė njerėzve ėshtė e mbushur nga dėshira pėr tė bėrė tė keqen.

12

Edhe nė qoftė se mėkatari bėn njėqind herė tė keqen dhe i zgjat ditėt e tij, megjithatė, unė e di qė do tė kenė tė mirėn ata qė kanė frikė nga Perėndia, qė kanė frikė para tij.

13

Por nuk ka tė mirė pėr tė pabesin, dhe nuk ka pėr t`i zgjatur ditėt e tij si hija sepse nuk ka frikė pėrpara Perėndisė.

14

Éshtė njė kotėsi qė ndodh mbi tokė; ka njerėz tė drejtė qė trajtohen ashtu sikur i pėrket veprės tė tė pabesėve, dhe ka tė pabesė qė trajtohen sikur i pėrket veprės tė tė drejtėve. Kam thėnė qė edhe kjo ėshtė kotėsi.

15

Kėshtu lėvdova harenė, sepse nuk ka gjė mė tė mirė pėr njeriun nėn diell se tė hajė, tė pijė dhe tė jetė i gėzuar, sepse kjo i mbetet nė mundin e tij gjatė ditėve tė jetės qė Perėndia i ka dhėnė nėn diell.

16

Kur unė e vura zemrėn time tė njohė diturinė dhe tė mendojė pėrpjekjet qė bėhen mbi tokė (edhe kur dikush nuk i lė tė pushojnė sytė e tij as ditėn as natėn),

17

atėherė pashė gjithė veprėn e Perėndisė, qė njeriu nuk mund tė arrijė tė zbulojė tė gjitha ato qė bėhen nėn diell sepse, edhe sikur njeriu tė mundohet duke kėrkuar, nuk arrin t`i zbulojė; edhe sikur i urti tė thotė qė e di, nuk ėshtė nė gjendje t`i zbulojė.

Predikuesi 9