Bibla Shqip

Predikuesi 9

Predikuesi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Mizat e ngordhura e qelbin vajin e parfumierit; kėshtu pak marrėzi prish vlerėn e diturisė dhe tė lavdisė.

2

Zemra e tė urtit ėshtė nė tė djathtė tė tij, por zemra e budallait ėshtė nė tė majtė tė tij.

3

Edhe kur budallai ecėn rrugės, arsyeja i mungon dhe u tregon tė gjithėve se ėshtė budalla.

4

Nė qoftė se zemėrimi i njė mbreti ndizet kundėr teje, mos e lėr vendin tėnd, sepse gjakftohtėsia i fashit fyerjet edhe kur janė tė rėnda;

5

Éshtė njė e keqe qė kam parė nėn diell, njė gabim qė vjen nga ai qė qeveris;

6

marrėzia ėshtė vėnė nė detyra tė larta, ndėrsa tė pasurit ulen nė vėnde tė ulėta.

7

Kam parė shėrbėtorė mbi kuaj dhe princa tė ecin mė kėmbė si shėrbėtorė.

8

Kush ēel njė gropė mund tė bjerė brėnda dhe kush rrėzon njė mur mund tė kafshohet nga njė gjarpėr.

9

Kush zhvendos gurė mund tė plagoset dhe kush ēan drutė vihet nė rrezik.

10

Nė qoftė se sėpata topitet dhe nuk mprehet, duhet tė pėrdoret me mė tepėr forcė; por dituria ka epėrsinė t`ia dalė gjithnjė mbarė.

11

Nė qoftė se gjarpėri kafshon sepse nuk ėshtė magjepsur, magjistari bėhet i kotė.

12

Fjalėt e gojės tė tė urtit janė plot hir, por buzėt e budallait e shkatėrrojnė.

13

Fillimi i ligjėratės sė tij ėshtė budallallėk dhe fundi ėshtė marrėzi e dėmshme.

14

Edhe sikur budallai t`i shumojė fjalėt e tij, njeriu nuk di se ēfarė do tė ndodhė; kush mund t`i thotė ēfarė do tė ndodhė pas tij?

15

Lodhja e budallait e rraskapit, sepse ai nuk di as si tė shkojė nė qytet.

16

Mjerė ti, o vend, mbreti i tė cilit ėshtė njė fėmijė dhe princat e tij ia shtrojnė qė nė mėngjes!

17

Lum ti, o vend, qė ke mbret nga njė soj fisnik, dhe princa qė hanė nė kohėn e duhur pėr tė vėnė nė vend forcat e tyre dhe jo pėr t`u dehur!

18

Pėr shkak tė pėrtacisė trarėt e shtėpisė rrėzohen dhe gjerbon pėr shkak tė plogėshtisė sė duarve.

19

Njė banket shtrohet pėr t`u dėfryer dhe vera i jep gaz jetės, por paraja i pėrgjigjet ēdo nevojtari.

20

Mos mallko mbretin as me mend dhe mos mallko tė pasurin nė dhomėn tėnde tė fjetjes, sepse njė zog i qiellit mund ta ēojė larg zėrin tėnd, dhe njė zog qė fluturon mund ta bėjė tė ditur kėtė gjė.

Predikuesi 11