Bibla Shqip

Predikuesi 10

Predikuesi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Hidh bukėn tėnde mbi ujėrat, sepse pas shumė kohe do ta gjesh pėrsėri.

2

Jepu pjesė shtatė, madje edhe tetė vetave, sepse ti nuk e di se ēfarė fatkeqėsie mund tė tė ndodhė mbi tokė.

3

Nė rast se retė janė plot me shi, e derdhin mbi tokė; dhe nė rast se njė dru bie nė jug apo nė veri, ai mbetet aty ku bie.

4

Kush e ka mendjen te era nuk ka pėr tė mbjellė dhe kush rri e shikon retė nuk ka pėr tė korrur.

5

Ashtu si ti nuk njeh rrugėn e erės dhe mėnyrėn si formohen kockat nė barkun e gruas me barrė, kėshtu ti nuk e njeh veprėn e Perėndisė qė bėn gjithēka.

6

Mbille farėn tėnde nė mėngjes dhe nė mbrėmje mos lėr dorėn tėnde tė pushojė, sepse ti nuk e di se cili nga tė dy do tė dalė mė mirė; ky apo ai, apo do tė jenė tė mirė qė tė dy.

7

Drita ėshtė e ėmbėl dhe ėshtė diēka e kėndshme pėr sytė qė shohin diellin.

8

Edhe kur njė njeri tė jetojė shumė vjet, le t`i gėzojė tė gjitha, por le tė mendojė edhe pėr ditėt e territ qė do tė jenė tė shumta; tė gjitha ato qė do tė ndodhin janė kotėsi.

9

Gėzohu, pra, o i ri, nė rininė tėnde, le tė gėzohet zemra jote nė ditėt e rinisė sate; ndiq edhe rrugėt e zemrės sate dhe pamjen e syve tė tu, por dije qė pėr tė gjitha kėto gjėra Perėndia do tė tė thėrrasė nė gjyq.

10

Elimino nga zemra jote trishtimin, dhe largo nga trupi yt dhembjen, sepse rinia dhe mituria janė kotėsi.

Predikuesi 12